karnisz

Zakup odpowiedniego karnisza pojedynczego lub podwójnego do domu i mieszkania to zaledwie połowa sukcesu w drodze o idealne wykończenie pokoju. Drugim krokiem jest jego montaż do ściany, sufitu lub między ścianami. Wiele sklepów i firm oferuje tę usługę za dodatkową opłatą, jednak bez problemu można zrobić to samemu. Jak się przygotować i wykonać to zadanie łatwo i skutecznie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Montaż karnisza pojedynczego – co będzie potrzebne?

Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego tak istotne jest to , aby wykończenie aranżacji pokoju było dopracowane i przemyślane.  Elementem tego typy z pewnością jest karnisz pojedynczy lub podwójny, umożliwiający udekorowanie okna zasłonami i firankami w najróżniejszych stylach, formach i zestawieniach. Montaż tego typu części nie jest trudny, choć osobom na co dzień nie mającym zbyt wiele wspólnego z majsterkowaniem może się tak początkowo wydawać.

Sam proces zamontowania karnisza pojedynczego lub podwójnego wymaga użycia kilku przyborów i narzędzi technicznych, które znajdują się jednak niemal w każdej męskiej narzędziówce. Niezbędna będzie poziomica, miarka, ołówek lub inny przyrząd do zakreślania, śrubokręt, wiertarka oraz kołki z wkrętami. Wyjątkowo pomocna będzie także profesjonalna drabina, jednak w ostateczności uda się wykonać zadanie nawet jeśli nie mamy ich w domowym zapleczu.

Jak przygotować pomiary do zamontowania karnisza pojedynczego?

Pierwszym krokiem, bez którego sukces w montażu karnisza będzie niemożliwy, to właściwie wykonane pomiary. Muszą uwzględniać one zakres otwierania się okien, a także przestrzeń potrzebną do swobodnego przesuwania firanek i zasłon. W zależności od sposobu i miejsca, w jaki chcemy zamontować nasz karnisz pojedynczy istotne są inne wymiary.

Montaż do sufitu

Tym, o czym należy pamiętać przy pomiarach karnisza, który zamontowany będzie do sufitu jest odległość zasłon i/lub firan do innych elementów przy ścianach, takich jak meble, kaloryfery, czy parapety.

Montaż do ściany

Najbardziej powszechną i tradycyjną metodą montowania karnisza pojedynczego lub podwójnego jest montaż do ściany. Wymiary, które należy pobrać to ilość centymetrów między sufitem a górną krawędzią okna.

Montaż rozporowy

Jedną z dostępnych możliwości montażu karnisza jest umieszczenie go pomiędzy dwoma ścianami, wymagające zastosowania specjalnych wsporników. W celu wyznaczenia miejsca ich umieszczenia należy zmierzyć odległość pomiędzy narożnikami ścian, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, w których otwierane będą okna. Ważna uwaga! W przypadku karniszy pojedynczych lub podwójnych o długości przekraczającej dwa metry konieczne będzie wsparcie drążka w postaci dodatkowego wspornika zamontowanego pośrodku.

Wsporniki do karnisza pojedynczego i podwójnego

Wsporniki, o których mowa powyżej to element, który mocowany będzie do powierzchni pokoju. Zazwyczaj nie musimy martwić się ich doborem, bowiem są one częścią zestawu dołączonego do karnisza. W wyjątkowych wypadkach bez większego problemu można zakupić również same wsporniki, występujące w kilku rodzajach: ściennym, sufitowym lub do wnęk. Warto zwrócić również uwagę to, czy są one dedykowane karniszom pojedynczym czy karniszom podwójnym.

Do dzieła! Montaż karnisza od A do Z

Proces zamontowania karnisza można opisać w kilku pomniejszych zadaniach. Na początek należy przymierzyć wspornik do danego podłoża oraz zaznaczyć punkty, w których wywiercone zostaną otwory. Następnie należy przymierzyć karnisz i wyrównać go z pomocą poziomicy.Wtedy montujemy drugi wspornik i umieszczamy odpowiednio drążek. Jeśli konstrukcja jest odpowiednia, wówczas zdejmujemy go i nakładamy odpowiednie części, służące do umieszczenia nań firan lub zasłon. To tyle, zadanie wykonane!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here