Jak zmienić pracę na lepszą

Powodów chęci zmiany dotychczasowej pracy na inną może być wiele. Najczęstszym z nich jest utrata satysfakcji z jej wykonywania, wyczerpanie możliwości dalszego rozwoju, niewystarczające wynagrodzenie czy potrzeba diametralnej zmiany branży i środowiska pracy. Dynamicznie rozwijający się rynek pracy proponuje szeroki wybór ofert, nie tylko dla absolwentów, ale także doświadczonych pracowników, którzy chcą zmienić kwalifikacje lub pogłębić już posiadane.

W pierwszej kolejności należy ustalić, jakie zmiany chcemy wprowadzić w życie. Czy priorytetem nowej pracy będzie przebranżowienie, zdobycie całkiem nowych doświadczeń i nauka, czy jednak dalszy rozwój w już wcześniej obranym kierunku, poszerzanie kwalifikacji albo praca na wyższym stanowisku? Dopiero po określeniu indywidualnych potrzeb można myśleć o zmianie szefa lub zostać własnym. Jeżeli chcesz przeczytać więcej jak zmienić pracę na lepszą, to możesz się z tym zapoznać w tym miejscu.

Kolejne ważne kroki

Drugim krokiem, który należy poczynić, jest rozpoznanie bieżącej sytuacji na rynku pracy. Trzeba wiedzieć, jakie zawody są najbardziej poszukiwane, jakie kompetencje najbardziej pożądane przez pracodawców. Być może decyzję o zmianie pracy trzeba będzie trochę odłożyć, jeśli okaże się, że obecne umiejętności nie są zbyt popularne wśród rekruterów. Posiadanie pracy w takiej sytuacji jest bardzo komfortowe, pozwala na rozważne działania bez presji czasu. Można spokojnie zaznajomić się z tym, co rynek pracy ma do zaoferowania.

Nie należy jednak zbyt pochopnie do tego podchodzić, gdyż niezbyt dobre zaplanowanie wszystkich szczegółów może spowodować, że wpadniesz z przysłowiowego deszczu pod rynnę, o czym możesz przeczytać tutaj. Kopalnią wiedzy w tym zakresie jest oczywiście Internet. Portale takie jak ten z pewnością poszerzą wiedzę dotyczącą na przykład nowych zawodów i przybliżą specyfikę firm prowadzących nabór. Różne filtry pomogą zawęzić oferty pracy do tych najbardziej odpowiadających wymaganiom i potrzebom kandydata.

Dokumenty aplikacyjne

Konieczne jest, by osoba zmieniająca pracę uaktualniła swoje Curriculum Vitae oraz list motywacyjny. Dotyczy to przede wszystkim zakresu uzyskanych w trakcie kariery zawodowej kompetencji, umiejętności i doświadczeń. Atutem z pewnością będą także ukończone w pracy kursy oraz szkolenia. Warto wzbogacić CV o nowe informacje dotyczące zainteresowań czy pasji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że trendy ulegają zmianom – dotyczy to także tworzenia CV i pisania listu motywacyjnego. Z pomocą przyjdą po raz kolejny zasoby stron internetowych. Oferują one szereg porad, jak poprawnie i w profesjonalny sposób wykreować CV. Podpowiedzą, jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę i sprawi, że kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Warto poświęcić dokumentom aplikacyjnym więcej czasu, ponieważ to właśnie z nimi w pierwszej kolejności zapoznaje się rekruter, od którego zależy dalszy rozwój kariery.

Nie tylko Internet

Korzystanie z zasobów sieci jest bardzo korzystne i może przynieść wymierne efekty w postaci podpisania umowy o pracę, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie w przypadku chęci zmiany stanowiska. Bardzo ważne są także nawiązane kontakty. Zdarza się, że firmy prowadzące nabór, zwłaszcza na stanowiska kierownicze, nie ogłaszają się na portalach pracy, ale przeprowadzają rekrutacje z polecenia, czyli podpytują osoby z branży o rekomendowanych, szukających zatrudnienia pracowników. Choć w tym przypadku obracanie się w środowisku zawodowym się przydaje, brak znajomości nie musi być jednak powodem do zmartwień. Takie można zawrzeć na przykład podczas targów pracy czy konferencji. Bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą bywa, bowiem na wagę złota.

Osobom z pewnym doświadczeniem zawodowym łatwiej zrobić korzystne „pierwsze wrażenie”. Dzięki temu nie będzie problemu, aby jak najlepiej zaprezentować się w trakcie rozmowy. W ten sposób łatwiej także uzyskać szczegółowe informacje o pracodawcy, jego wymaganiach oraz o tym, co ma do zaoferowania pracownikom. Bez względu na sposób, w jaki poszukuje się pracy, najważniejsze jest by działania przyniosły oczekiwany efekt, czyli zdobycie idealnej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here