Jakie lampy wiszące wybrać?

Lampy oraz oświetlenie to kluczowe elementy, aby w mieszkaniu nie panowała ciemność. Coraz częściej wszelkie rodzaje lamp do użytku domowego przybierają bardzo wymyśle i artystyczne kształty. Nie będzie przesady w tym, że te najdroższe to naprawdę dzieła sztuki. Jednak i te mniej kosztowne potrafią niesamowicie odmienić wnętrze domu lub mieszkania i nadać oświetleniu niesamowitego charakteru. Musisz jedynie zdecydować czego oczekujesz, a także dobrać odpowiednio lampy wiszące do wnętrza.

Wisząca lampa to niezwykle funkcjonalny element wyposażenia domu. Dobrze wybrany model, umieszczony w odpowiednim pomieszczeniu służy nie tylko jako źródło światła, lecz stanowi też integralną część dekoracji wnętrza. Elegancka lampa, która jest wyeksponowana w centralnym miejscu przyciągnie wzrok każdego, kto cię odwiedzi. Ważne jest również to, aby mieć więcej niż jedno źródło światła. Pojedynczy żyrandol wiszący na środku sufitu jest niepraktyczny i przestarzały. Poznaj trendy związane z wyborem lamp wiszących i wybierz coś, co całkowicie odmieni wnętrze twoich czterech ścian i na nowo zdefiniuje sztukę oświetlenia. Szeroki wybór lamp wiszących znajdziesz w sklepie Castorama.

Rodzaje lamp wiszących

Wybór jest pozornie prosty i ograniczony, należy jednak abyś dokonał mądrze i z wyczuciem. Zastosowanie lampy jedno- lub wielopunktowej może mieć ogromne znaczenie.

Lampy jednopunktowe – jako że posiadają pojedyncze źródło światła, będą miały swoje zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach, w których znajdują się również inne źródła oświetlenia. Taka lampa świetnie dopełni także pomieszczenia urządzone w tradycyjnym i minimalistycznym stylu.

Lampy kilkupunktowe – idealne rozwiązanie do jadalni lub kuchni. Kilka punktów świetlnych pozwoli równomiernie oświetlić blat kuchenny lub stół, co wpłynie na wrażenia estetyczne i elegancję pomieszczenia.

Wybór lampy wiszącej w zależności od pomieszczenia

Oczywistym jest, że wybór lampy musisz uzależnić od pomieszczenia, w którym ma się ona znajdować. Często jest to kwestia gustu, lecz istnieje kilka uniwersalnych rad, które zdecydowanie dobrze rozważyć.

Lampy wiszące do jadalni – przede wszystkim warto mieć na uwadze to, żeby płyta grzewcza oraz blat kuchenny były mocno i wyraźnie oświetlone. Dobrym rozwiązaniem może być mocny i skoncentrowany strumień światła, który dodatkowo wyeksponuje przygotowane potrawy; a jak przecież wiadomo – jemy przede wszystkim oczami. Jeśli zamontujesz w jadalni lampy kilkupunktowe, będziesz miał pewność, że cała powierzchnia będzie równomiernie oświetlona.

Lampy wiszące do salonu – w tym pomieszczeniu liczy się duże wyczucie. Spędza się tu dużo czasu, o różnych porach dnia, więc ważne jest, aby oczy zbyt szybko się nie męczyły. Nieważne czy akurat czytasz książkę, czy oglądasz telewizję.  Sprawdzonym sposobem na to może okazać się przyjemne i nieco przytłumione światło opakowane dodatkowo w papierowy abażur. Taki duet stworzy przyjemny nastrój i umili ci czas spędzany w salonie.

Lampy wiszące do sypialni – tutaj warto mieć kilka źródeł światła, których używać będziesz zależnie od potrzeb. Rano, podczas zimy, główne światło pomoże w przygotowaniu się do wyjścia do pracy. Jednakże wieczorem, kiedy będziesz chciał przeczytać książkę, warto mieć nieco mniejsze źródło światła, które delikatnie oświetli strony wypełnione tuszem.

Ostatnią, lecz równie ważną kwestią jest wysokość, na jakiej powinna wisieć lampa. Jest to w dużej mierze uzależnione od wysokości pomieszczenia. Zazwyczaj optymalna odległość lampy od podłogi to 1,9-2,1 m. W przypadku stołu w jadalni powinno to być ok. 60-90 cm.

Szukając inspiracji do oświetlenia domu warto odwiedzić sklep internetowy Castorama i zapoznać się z bardzo bogatą ofertą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here