napoje

Organizm dorosłego człowieka składa się w ponad 60% z wody. W przypadku dzieci i niemowląt wartości te sięgają nawet 80%. Oznacza to, że aby organizm funkcjonował prawidłowo, każdego dnia musimy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Właśnie dlatego powinniśmy sięgać po napoje, które z jednej strony zapewniają nam uzupełnienie utraconej wody, a z drugiej – dostarczają mikro- i makroelementów.

Sięganie po wodę czy napoje powinno być dla nas naturalne, choć wielu dorosłych zapomina o tym, pijąc w ciągu dnia jedynie kawę czy herbatę. Dla własnego zdrowia warto zmienić ten nawyk, a jeśli jesteśmy rodzicami – starać się wypracowywać u dziecka naturalną chęć sięgania po zdrowe napoje. 

4 powody, dla których warto sięgać po napoje

Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, jak ważne jest dla nas właściwe nawodnienie organizmu. Zapominamy o piciu wody, raz na jakiś czas wybieramy herbatę, kawę lub napoje. Ale ilość przyjmowanych płynów często jest zbyt mała w stosunku do tego, ile z nich tracimy każdego dnia. Przez to nasz organizm ma problem, aby prawidłowo funkcjonować i pojawiają się rozmaite dolegliwości zdrowotne. Oto kilka argumentów, dlaczego warto dbać o optymalne nawodnienie.

  1. Picie wody, napojów i herbatek ziołowych usprawnia metabolizm, dzięki czemu nie odkłada się tkanka tłuszczowa i nie pojawia się nieprzyjemne uczucie ciężkości na żołądku. 
  2. Jest to sposób na poprawę koncentracji oraz dotlenienie organizmu i pobudzenie go do dalszej intensywnej pracy, zarówno tej fizycznej, jak i umysłowej. 
  3. Dbanie o nawodnienie pomaga poprawić kondycję i wydolność organizmu w czasie treningów, dzięki czemu są one bardziej efektywne. 
  4. Systematycznie uzupełnianie płynów pomaga także w walce z bólami głowy, bólami kręgosłupa, a także oczyszcza ciało z toksyn i pomaga regulować jego temperaturę. 

Domowe napoje w kilka minut

W sklepach bez problemu znajdziemy rozmaite napoje – w tym zarówno naturalne wody bez lub z dodatkami, nektary czy soki owocowe lub warzywne. Dzięki temu z pewnością znajdziemy produkty, które będą nam smakować, a jednocześnie także pomogą dbać o nasz organizm. Jeśli jednak wolimy sami przygotować smaczne i zdrowe napoje – wystarczy sięgnąć po kilka składników i przygotować z nich, np. 

  • lemoniadę z dużą ilością cytrusów i kruszonego lodu,
  • nektar z wodą, świeżymi owocami i ziołami,
  • świeżo wyciskany sok pomarańczowy, grejpfrutowy lub mieszany, 
  • shake na wodzie kokosowej z mango, 
  • wodę z ogórkiem i miętą, 
  • smoothie i koktajle z ulubionych owoców na bazie mleka, wody lub soku.

Picie odpowiedniej ilości płynów nie jest trudne do zrobienia. Warto mieć pod ręką szklankę ulubionego napoju i w ciągu dnia sukcesywnie ją wypijać, a następnie uzupełniać. W ten sposób sięganie po nie będzie dla nas uciążliwe, a bardzo szybko stanie się naszym nowym zdrowym nawykiem, za który z pewnością organizm szybko nam podziękuje. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here