Bliźniaki i trojaczki to dość rzadko spotykane przypadki ciąży. Ciąża mnoga jest w większym stopniu narażona na wystąpienie powikłań, dlatego im wcześniej jest zdiagnozowana tym lepiej. Niektóre z mam marzą jednak o urodzeniu więcej niż jednego dziecka na raz. Czy są jakieś metody pozwalające na zwiększenie swoich szans na wymarzone bliźnięta?

Bliźniaki, a tym bardziej trojaczki to zjawisko niezwykle rzadkie. Ciąża bliźniacza zdarza się raz na 85 porodów, natomiast trojaczki rodzą się raz na blisko 7500 porodów. Ciąże mnogie jednak zdarzają się zdecydowanie częściej niż kiedyś ze względu na współczesną medycynę, głównie hormonalne terapie oraz zastosowanie metody in vitro u kobiet leczących niepłodność.

W przypadku stosowania do wywołania jajeczkowania klomifenu prawdopodobieństwo urodzenia więcej niż jednego dziecka wzrasta do kilkunastu procent. Przy stosowaniu gonadotropin jeszcze więcej.
Ciąże mnogie znajdują się głównie po 30 roku życia, odczuwalnie częściej kiedy w rodzinie zdarzały się już takie przypadki. Nie ma natomiast związku pomiędzy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, a urodzeniem wieloraczków. Odstawienie tego typu antykoncepcji owszem ułatwi szansę na zajście w ciążę jednak nie ma to najmniejszego wpływu na liczbę urodzonych maluszków.

http://www.delite.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here