Schody wewnętrzne to nie tylko istotny element domu, bez którego poruszanie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami byłoby po prostu niemożliwe, ale również efektowny element wnętrza, który może w dużym stopniu wpłynąć na wygląd całego domu. Nowoczesne schody wewnętrzne powinny być przede wszystkim solidne i wygodne, ale też łatwe do utrzymania w czystości. Jakie wybrać, by spełniały wszystkie powyższe warunki, a przy tym dobrze prezentowały się w salonie?
Schody wewnętrzne – rodzaje konstrukcji
Decyzja o tym, jaką konstrukcję będą miały schody wewnętrzne, powinna zostać podjęta już na etapie projektu domu. Kiedy wnętrze zostanie ukończone, ciężko jest dobrać do niego schody. Główne ograniczenie w tej kwestii stanowi przestrzeń do rozdysponowania oraz rozmieszczenie pomieszczeń.
Jakie są najczęściej spotykane rodzaje schodów wewnętrznych?
- Jednobiegowe
Są najtańsze i najprostsze w montażu. Nie posiadają spocznika, dlatego nie jest wskazane, żeby były użytkowane przez starsze i chore osoby, a także dzieci.
- Dwubiegowe
Wyposażone są w spocznik, który ułatwia korzystanie z nich, jednocześnie dzieli je na dwie równe części. Zajmują niewielką ilość miejsca.
- Trójbiegowe
Najmniej popularne z wymienionych rodzajów. Są podzielone na trzy części, które są od siebie oddzielone spocznikami. Są komfortowe w użytkowaniu, ale zajmują dużo miejsca.
- Łamane
Dzięki wbudowanemu spocznikowi, łatwo się z nich korzysta. Nie są podzielone na dwie równe części, za to posiadają większą liczbę stopni w drugim biegu, czyli od momentu spocznika.
- Zabiegowe
Zwykle są samonośne i pozbawione spocznika, a zatem mniej komfortowe w użytkowaniu. Jeśli chodzi o zalety, to warto nadmienić, że nie zajmują zbyt dużo miejsca i oprócz praktycznego zastosowania, są niezwykle dekoracyjnym elementem.
Wybór optymalnego rodzaju konstrukcji schodów wewnętrznych jest uzależniony nie tylko od osobistych preferencji estetycznych, ale przede wszystkim od ilości miejsca do rozdysponowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze się zastanowić, by mieć potem pewność, że wnętrze domu ma harmonijne proporcje a jego poszczególne elementy dobrze ze sobą współgrają i żaden z nich nie dominuje przestrzeni.
Nowoczesne schody wewnętrzne – z jakiego materiału?
Podjęcie decyzji dotyczącej materiału, z jakiego mają być wykonane schody wewnętrzne, jest istotne nie tylko z punktu widzenia ich ostatecznego wyglądu, ale również z uwagi na przebieg prac budowlanych w domu. Konstrukcje żelbetowe najlepiej osadzać wtedy, gdy dom jest w stanie surowym. Metalowe schody wewnętrzne dobrze jest zamontować jeszcze przed pracami wykończeniowymi. Natomiast w przypadku drewnianych schodów wewnętrznych panuje zupełna dowolność – można je zamontować przed lub już po ukończeniu budowy ścian i podłóg. Jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów schodów wewnętrznych?
- Schody żelbetowe
Schody żelbetowe obsadza się razem z innymi elementami domu. Najpierw należy przygotować deskowanie, później zbrojenie, a na koniec położyć mieszankę betonową. Trzeba przy tym pamiętać o pielęgnacji betonu, podczas całego okresu jego dojrzewania.
Zalety
- Są masywne i trwałe, a dzięki połączeniu z konstrukcją domu, również stabilne.
- Można z nich korzystać już w trakcie budowy.
- Są bezpieczne i ogniotrwałe.
- Montaż jest prosty, a jego koszty niskie.
- Do ich wykończenia można użyć różnych materiałów, dopasowując ich wygląd do stylu wnętrza.
Wady
- Należy je obsadzić na etapie stanu surowego budowy, w późniejszym momencie prac, nie będzie już takiej możliwości.
- Żeby efektownie się prezentowały, muszą być dobrze zaprojektowane i solidnie wykonane.
- Przeniesienie ich w inne miejsce zwykle jest niemożliwe lub mocno utrudnione.
- Można z nich korzystać dopiero po kilku dniach od ukończenia budowy.
- Schody drewniane
Drewniane schody wewnętrzne można zamontować wtedy, gdy na ścianach są już położone tynki, a podłogi pokryte są wylewką. Na ostateczny koszt schodów wpływa stopień ich skomplikowania, a także gatunek drewna, z którego zostały wykonane.
Zalety
- Można je zamontować niemal na każdym etapie wykańczania domu.
- Mają lekką konstrukcje, która nie obciąża stropu ani podłogi.
- Stwarzają wiele możliwości w kwestii umiejscowienia i kształtu.
Wady
- Skrzypią w trakcie użytkowania.
- Są mniej trwałe od innych rodzajów schodów.
- Wymagają regularnej konserwacji.
- Należy je dodatkowo zabezpieczyć olejem lub lakierem.
- Nie są odporne na ogień.
- Schody metalowe
Schody metalowe to rodzaj nowoczesnych schodów wewnętrznych. Trwałość materiału z którego są wykonywane powoduje, że z powodzeniem można je użytkować przez kilkadziesiąt lat. Optymalny czas na zamontowanie tego rodzaju elementu to moment przed pracami wykończeniowymi.
Zalety
- Są lekkie – dużo lżejsze od schodów żelbetowych.
- Są sztywniejsze od schodów drewnianych.
- Ich montaż przebiega szybko i bezproblemowo.
- Metal jest podatny na kształtowanie, dlatego można je sytuować na wiele sposobów.
Wady
- Nie tłumią dźwięków uderzeniowych.
- Nie są sprężyste – szybko męczą się na nich stopy, a upadające przedmioty łatwo rozbijają.
- Szybko się nagrzewają, dlatego nie stanowią dobrej drogi ucieczki w przypadku pożaru.
- Ich montażem musi zajmować się specjalista, samodzielne obsadzenie może doprowadzić do niebezpiecznego poluzowania schodów.
Żelbetowe, drewniane czy metalowe schody wewnętrzne? Niezależnie od tego, które wybierzesz, by były ozdobą salonu, trzeba pamiętać o tym, że ich podstawowa funkcja to solidność i wytrzymałość. Wysokiej jakości schody wewnętrzne oraz wszelkiego rodzaju akcesoria, niezbędne do ich montażu i użytkowania, można znaleźć tutaj: https://www.leroymerlin.pl/drzwi-klamki-i-schody/schody-balustrady/schody-wewnetrzne-i-akcesoria,a177.html.
Artykuł sponsorowany.