Jakimi kryteriami należy się kierować, nabywając szkło ozdobne do domu?

Szkło dobrej jakości jest bardzo łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu czystości. Jednocześnie wnętrza ze szkłem stają się jaśniejsze, optycznie większe, generalnie lepiej się prezentują. Jednakże architekci wnętrz przestrzegają, że szkło, jako element wykończeniowy domów, powinno być stosowane z umiarem. Wyjaśniamy, jakimi kryteriami warto kierować się, nabywając szkło ozdobne do domu.

Szło jest dzisiaj bardzo powszechnym elementem wykończeniowym. To nie przypadkowe. Producenci i dystrybutorzy szkła (np. Saint Gobain) wprowadzają liczne innowacje do swojej oferty, co budzi zainteresowanie klientów.

Zastosowanie szkła ozdobnego

Inwestor, decydując się na zastosowanie w swoim domu szkła, jako elementu dekoracyjnego, musi jasno sprecyzować, w jakim celu i gdzie użyje szkła. Odpowiedź na te pytania warunkuje kolejne decyzje. Inny bowiem rodzaj szkła będzie właściwy do zastosowania w kuchni, a inny w łazience.

Jeśli szkło ma być zastosowane w łazience, to dobrym rozwiązaniem będzie przyklejenie dużych płyt ze szkła ozdobnego na ścianach łazienki. Często nawet kilka takich płyt, umiejętnie wkomponowanych w płytki na ścianach, nada łazience szczególnego wyglądu. Do wyboru jest szkło białe lub kolorowe w różnych barwach. Gładka powierzchnia szkła odbija światło, dając wyjątkowe efekty wizualne. Dzięki temu sprawia, że przestrzeń stanie się jaśniejsza i optycznie większa. Płyty ze szkła ozdobnego są więc doskonałym rozwiązaniem na powiększenie wizualne łazienek bardzo małych, na przykład w kawalerkach.

Szkło ozdobne idealnie sprawdzi się również w kuchni. Tutaj ciekawym rozwiązaniem będzie pokrycie ściany nad blatem roboczym właśnie szklanymi płytami. W takich miejscach płyty mogą być wykonane ze szkła lakierowanego albo mogą na swojej powierzchni mieć specjalne wzory w tematyce kulinarnej, kuchennej. Obecnie interesująco wyglądają płyty szklane ze wzorami garnków, filiżanek, czy warzyw lub owoców. Dzięki ich zastosowaniu kuchnia staje się jeszcze bardziej klimatyczniejszym miejscem.

Montując szkło w drzwiach wejściowych, warto wykorzystać do tego kafle ornamentowe, które są zarówno wytrzymałe, jak i wysoce estetyczne.

Elementy dekoracyjne ze szkła ozdobnego

W przypadku balustrad szklanych dobór szkła ozdobnego powinien być uwarunkowany typem balustrady szklanej oraz jej przeznaczeniem. W przypadku balustrad szklanych, znajdujących się wewnątrz budynków, dobrym wyborem będzie zadbanie o kolorowe, ozdobne szyby                     w balustradzie. W domach rustykalnych (np. góralskich) mogą to być szyby ozdobne, lekko przyciemnione, z wygrawerowanymi na ich powierzchni wzorami ludowymi. Istotne jest, aby kolorystyka szyb ozdobnych w balustradach była dopasowana do stylu, w jakim jest urządzony dom, do kolorystyki pomieszczenia, w którym znajduje się balustrada wewnątrz budynku.

Warto też zadbać o spójny dobór przedmiotów użytkowych, wykonanych ze szkła ozdobnego. Mogą to być witryny w meblach salonowych, naczynia szklane, patery, misy, dzbanki, flakony na kwiaty czy karafki na alkohole. Wyroby ze szkła ozdobnego zdecydowanie lepiej się prezentują niż wykonane ze szkła zwykłego. Trzeba jednak zachować umiar, aby wybrane przedmioty były detalem ozdobnym, a nie przytłaczającym przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here