Kamień naturalny czy sztuczny – co wybrać na elewację?

Efektowna elewacja z kamienia wraca do łask, gdyż naturalistyczne aranżacje znów są w modzie. Połączenie drewna elewacyjnego i podmurówki z kamienia pięknie prezentuje się w górskim krajobrazie i w tych rejonach można znaleźć wiele domostw budowanych w ten sposób. Decydując się na określony styl architektoniczny można pokusić się o całą elewację wykonaną w kamieniu naturalnym. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że to niemały koszt. Można jeszcze zdecydować się na imitację kamienia naturalnego, ale czy warto?

Kamień naturalny a sztuczny – kwestia finansowa

Oczywiście biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny zdecydowanie tańszy jest kamień sztuczny. Tutaj ceny kształtują się od około 30 do 150 zł/m2. Z kolei najtańszy kamień naturalny można znaleźć w górnej granicy cenowej dla kamienia sztucznego. Niektórzy twierdzą, że kamienie naturalne powinny kosztować przynajmniej 500 zł/m2, a cena niektórych rodzajów dochodzi do ponad 1000 zł/m2. Zatem widząc koszta niektóre osoby od razu zrezygnują z kamienia naturalnego. Niemniej jednak już za 120 zł/m2 można znaleźć mniejsze płyty z kamienia naturalnego, np. łupka kwarcytowego, który charakteryzuje się naturalną porowatością, a elewacje z niego wykonane prezentują się niezwykle okazale. Na korzyść łupka można wymienić bogactwo barw, gdyż te kamienie występują w różnych odcieniach od klasycznych szarości, przez odcienie szaro-brązowe, aż do podpalanych z odrobiną czerwonych odcieni. Zatem wybór jest naprawdę ogromny, a efekt niezwykle naturalistyczny.

Kamień sztuczny – co mamy do wyboru na elewację?

Wybierając kamień sztuczny, którego główną zaletą jest lekkość i możliwość przyklejenia bezpośrednio na ścianę uprzednio pokrytą środkiem gruntującym mamy do wyboru kilka możliwości. Bardzo popularne są kamienie cementowe barwione w masie. Tutaj można uzyskać dowolną paletę kolorystyczną. Często do cementu dodawane są impregnaty żywiczne, dzięki którym barwy mogą być naprawdę wyraziste. Kamień sztuczny może imitować dowolny kamień naturalny, zarówno marmur, bazalt, piaskowiec, jak i łupek czy granit. Kamień sztuczny może być odpowiednim wyborem w przypadku imitacji tych kamieni, których wykorzystanie na elewacji z powodu panującego klimatu jest utrudnione. Dotyczy to piaskowca, a także marmuru, które są bardzo nasiąkliwe i nie znoszą dobrze mrozu. Oczywiście można je impregnować jednak niezbyt nadają się w naszej strefie klimatycznej. Jeśli zatem zależy Ci na elewacji w jasnych odcieniach piaskowca lub marmuru, to w takim przypadku kamień sztuczny może być dobrym wyborem. Oczywiście trzeba pamiętać, by dobrać mrozoodporne fugi przeznaczone na elewację. Nie obejdzie się również bez impregnacji co pewien czas. Mimo, że mamy do czynienia z płytkami cementowymi, to jednak trzeba je impregnować mniej więcej co 5 lat. Może zatem jednak kamień naturalny?

Kamienie naturalne – na jakie warto się zdecydować na elewację?

Kamień naturalny od Klink.pl może odmienić wygląd każdej elewacji i doskonale skomponować się zarówno z tynkiem dekoracyjnym, drewnem, jak i płytkami ceramicznymi, przeznaczonymi na elewację. Zatem jego uniwersalność sprawia, że jest chętnie wybierany choćby do urozmaicenia wyglądu elewacji. Świetnie wygląda nie tylko na cokole, ale również słupach elewacyjnych, czy jako dekoracja łuków okiennych i drzwiowych. Można zdecydować się na bazalt, który nie jest kamieniem nasiąkliwym, dlatego dobrze sprawdza się w naszym klimacie. Podobne właściwości, a także znaczną odporność na uszkodzenia mechaniczne ma granit. Warto wybierać również łupki kwarcytowe. Wszystkie te kamienie naturalne po dodatkowej impregnacji mają znakomite właściwości hydrofobowe.

Kamień naturalny czy sztuczny – kwestia łatwości montażu

Biorąc pod uwagę montaż kamieni elewacyjnych na ścianie, to łatwiejsze jest wykonanie elewacji z kamienia sztucznego. Oczywiście tu ponosi się także mniejsze koszty. Niemniej jednak w przypadku kamienia naturalnego nie trzeba wybierać dużych i ciężkich kamieni, które koniecznie należy mocować na kotwach, ale równie dobrze można zdecydować się na mniejsze płytki kamienne, które są lżejsze i przy odpowiednich parametrach wytrzymałościowych ściany można montować je bezpośrednio na elewację.

Warto zwrócić uwagę na to, że kamień elewacyjny, a w szczególności ten naturalny wzmacnia termoizolację budynku, co nie jest bez znaczenia i wpływa na większą efektywność ogrzewania, a tym samym mniejsze koszty. Wybierając kamień elewacyjny warto zdecydować się na uniwersalną kolorystykę, która będzie aktualna także za kilkanaście lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here