notariusz
fot: pixabay.com

Notariusz to osoba zaufania publicznego, która zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych, będących potwierdzeniem pewnego stanu prawnego. Notariusz zaświadcza również o autentyczności pewnych dokumentów, jest niezależnym gwarantem.

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/kim-jest-notariusz/

Kiedy warto skorzystać z usług notariusza?

Nie raz w życiu będziemy zobowiązani do skorzystania z pomocy notariusza. Często już na etapie przyjmowania do szkoły wyższej niezbędne jest poświadczenie notarialne niektórych dokumentów. Najczęściej jednak do notariusza kierujemy się, gdy chcemy sprzedać bądź nabyć jakąś nieruchomość. 

Jak wybrać dobrego notariusza

Notariuszowi powierzamy niezwykle istotne sprawy. Ewentualne popełnione przez niego błędy czy zaniedbania mogą być powodem dotkliwych konsekwencji dla nas. Wybierając notariusza powinnismy więc nie tyle kierować się ceną, co renomą jego usług. Zapytajmy o opinię osoby, które korzystały z jego usług o zdanie. Kompetentny notariusz nie ograniczy swojego działania do zatwierdzenia, poświadczenia dokumentu, a wnikliwie zbada nasza sprawę jeszcze zanim umówimy się na zawarcie umowy u niego. 

Sprzedaż i kupno mieszkania

W przypadku zakupu czy sprzedaży mieszkania, gdy sprawa na ogół dotyczy poważnych sum, notariusz powinien poprosić nas o dostarczenie kompletu dokumentów, rozjaśniającą sytuacje prawną zarówno nasza jak i rzeczonego lokalu. Niektórzy narzekają na uciążliwą konieczność zdobycia wielu dokumentów w różnych urzędach. Zazwyczaj zajmuje to sporo czasu. Pamiętajmy jednak, że jest to niezbędne do tego, aby transakcja została przeprowadzona bezpiecznie, bez ryzyka dla nas. Notariusz na podstawie dostarczonych zaświadczeń sprawdzi, czy lokal nie jest zadłużony, czy jest wolny od jakichkolwiek obciążeń. 

Choć obowiązkiem notariusza jest jest potwierdzenie dokonania danej czynności prawnej w postaci dokumentów, czyli aktów notarialnych, to dobry notariusz dołoży wszelkich starań, aby zapewnić obu stronom właściwe bezpieczeństwo w tej konkretnej sytuacji. 

Przeczytaj też: http://dominikum.pl/najlepsza-matryca-dla-komputera-przemyslowego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here