Witamina b17 – działanie i efekty niedoboru amigdaliny
Witamina B17 inaczej nazywana amigdaliną to związek glikozydowy pochodzący głównie z nasion takich owoców jak jabłka, morele, wiśnie, truskawki, śliwki, gorzkie migdały czy owoce czarnego bzu.
Amigdalina działa na organizm powodując zwiększanie jego odporności na atak szkodliwych drobnoustrojów, w niektórych badaniach wskazuje się nawet na działanie spowalniające namnażanie się komórek rakowych. Przyjmowana w okresach choroby może działać również przeciwbólowo a ze względu na powstający z niej związek tzn. tiocyjanin może mieć wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Spożywanie produktów zawierających amigdalinę zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby serca, układu krążenia i wg niektórych badań chroni przed powstawaniem nowotworów.

Swędzenie odbytu
Jest to bardzo wstydliwa dolegliwość która dotyczy ok. 5 % populacji. Przyczyny nie są jednoznaczne i dzielą się na te wynikające z nieodpowiedniej diety jak i z powodu chorób których świąd jest objawem. Do jego pojawienia się predysponuje dieta bogata w czekoladę, alkohol, kawę, piwo, mleko, ostre przyprawy, słodkie napoje gazowane. Choroby przebiegające z tym objawem to m.in hemoroidy, stany zapalne śluzówki jelita grubego, nowotwory odbytu, a także wywołane przez pasożyty czyli np. owsica, świerzb.

Proteza szkieletowa
Jest to proteza zębowa składająca się z elementów metalowych, akrylowych zębów i płyty protezy. Ten rodzaj protezy jest wykonywany u pacjenta który posiada jeszcze swoje własne zęby, które stanowią miejsce zaczepu dla niej. W przeciwieństwie do protez akrylowych osiadających na śluzówce wyrostka zębowego proteza szkieletowa dzięki odpowiednim elementom metalowym jak np. ciernie,zatrzaski utrzymuje się „”z góry”” na pozostałych zębach, co nie powoduje nadmiernego ucisku na śluzówkę przez co nie powstają odleżyny, nie dochodzi do tak szybkiego zaniku wyrostka zębowego. Niestety proteza tego typu nie jest refundowana przez N.F.Z. a jej koszt oscyluje w granicach 1500-2000 zł.

http://www.jollyville.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here