Obecnie coraz więcej firm, posiadających swoją własną flotę samochodową podejmuje decyzję o zainstalowaniu w nich monitoringu GPS, ale nie tylko… coraz popularniejsze staje się również monitorowanie zużycia paliwa, co pozwala na jeszcze pełniejszą kontrolę nad pojazdami. Czy oprócz wspomnianej kontroli nasza firma zyska jakieś inne wymierne korzyści, które pozwolą na zrekompensowanie kosztów, poniesionych w związku z inwestycją w system monitorowania pojazdów? Zdecydowanie tak! Poniżej, przedstawiamy zalety, które z pewnością pozwolą na łatwiejsze podjęcie decyzji o instalacji systemu lokalizacji pojazdów w samochodach należących do naszej firmy.

Monitoring GPS – jak to właściwie działa?

Każdy samochód, który wyposażony zostanie w nadajnik GPS, wprowadzony będzie do systemu monitoringu pojazdów, co wiąże się z tym, że po otwarciu odpowiedniej aplikacji zobaczymy go na mapie – jego domyślną nazwą będzie w większości przypadków numer rejestracyjny, co pozwala na łatwą identyfikację konkretnego pojazdu. Aplikacje dostępne aktualnie na rynku pozwalają już nie tylko na obserwację pozycji pojazdów czy podglądu ich tras lub też wyświetlania aktualnego stanu pojazdu (jazda lub postój), ale dają również możliwości uzyskania informacji o bieżącym stanie pojazdu, co związane jest z poziomem paliwa, czy prędkością, z jaką się porusza.

Realne oszczędności

Monitoring GPS daje możliwość optymalizacji tras przejazdów, co pozwala na pełne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa. Pracownik, mający świadomość tego, że jest obserwowany, nie nadużywa możliwość wykorzystania pojazdu do celów prywatnych, a co za tym idzie, nie naraża firmy, na występowanie dodatkowych kosztów. Ciekawą opcją oferowaną przez systemy monitoringu pojazdów jest również możliwość tworzenia specjalnych stref, w których dany pojazd powinien się poruszać, w przypadku, jeżeli z jakichś powodów kierowca opuści wyznaczony „korytarz”, wygenerowany zostanie alarm, co pozwoli na jak najszybsze skontaktowanie się z pracownikiem i wyjaśnienie powodów takiej sytuacji.

Realne oszczędności wynikają jednak nie tylko z obierania przez kierowców optymalnych tras, ale mają również związek ze zmniejszeniem żucia paliwa wynikającym z bardziej ekonomicznej jazdy. Połączenie lokalizacji pojazdów z odpowiednimi czujnikami pozwalającymi na kontrolowanie spalania paliwa sprawia, że wiele firm odnotowuje 20-30% spadek zużycia paliwa przez swoje samochody. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt wyeliminowania problemów kradzieży paliwa prosto z baku – odpowiednie czujniki od razu alarmują o każdej takiej sytuacji, przez co proceder ten nie jest w stanie pozostać niewykryty.

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa

Świadomość pracowników o tym, że ich samochód jest monitorowany, sprawia, że w większym stopniu przestrzegają oni zasad ruchu drogowego oraz prezentują bardziej bezpieczny styl jazdy. Wyeliminowany zostaje również problem nieprzestrzegania norm czasy pracy – pracodawca ma stały wgląd w to, czy pracownik robi wymagane przerwy, przez co w pewnym stopniu mobilizuje go do odpowiedniej organizacji swojej pracy. Stosowanie monitoringu, dzięki umożliwieniu wychwycenia wszelkich niebezpiecznych zachowań pozwala jednak przede wszystkim na edukację pracowników i zwracanie im uwagi na konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań na drodze.

Lokalizator GPS nie jest przydatny jedynie dla pracodawców, to również bardzo wygodne narzędzie dla pracowników, ponieważ zdejmuje z nich obowiązek wypełniania różnego rodzaju raportów – dostępne na rynku systemy same generują odpowiednie dokumenty, przez co kierowca może skupić się na prowadzeniu samochodu i omija go tak nielubiana przez wszystkich „papierkowa robota”.

Każdy przedsiębiorca, któremu nie jest obce zarządzanie flotą pojazdów, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą rolę odgrywa redukcja zbędnych wydatków oraz minimalizacja kosztów w utrzymaniu stabilnej sytuacji finansowej firmy, jak i podnoszenia jej konkurencyjności na niełatwym dzisiaj rynku. Najlepszym i jednocześnie z pewnością najskuteczniejszym rozwiązaniem, które pozwala spełniać te założenia, są odpowiedniej systemy wspomagające zarządzanie flotą, w tym oczywiście monitoring GPS. Dobre zarządzanie flotą pojazdów firmowych jest bowiem gwarancją sukcesu wielu firm, stąd z pewnością warto inwestować w profesjonalne i sprawdzone systemy, które ułatwiają pracę zarówno przedsiębiorcom, jak i samym pracownikom.

http://www.ridetolive.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here