Usunięcie zęba, inaczej zwane jego ekstrakcją, jest ostatecznością w leczeniu stomatologicznym. Zazwyczaj zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym temu zapobiegają. Niestety są przypadki, w których nawet odpowiednia profilaktyka zawodzi i zęby ulegają próchnicy.

Brakujący ząb w łuku zębowym, oprócz zaburzenia estetyki uzębienia, powoduje także defekt zgryzu, co może mieć negatywny wpływ na pozostałe zęby, ponieważ musiałyby one przejąć siły, wpływające na usunięty ząb. Opcji zapobiegania takiemu przebiegowi sprawy jest kilka. I wtedy pojawia się pytanie: mostek proteza czy implant – co robić po usunięciu zęba?

W zależności od możliwości finansowych oraz stanu uzębienia możemy wybrać kilka opcji. Pierwszym jest zastosowanie protezy częściowej lub całkowitej. Jeżeli mówimy u braku jednego lub kilku zębów, to zastosujemy protezę częściową. Jest ona zazwyczaj wykonana z akrylu i zębów z tworzywa sztucznego. Do zalet tego rozwiązania należy niska cena oraz możliwość wyjmowania takiej protezy. Efekt estetyczny jest zadowalający, ale wytrzymałość, w przypadku małych ubytków, pozostawia wiele do życzenia.

Kolejną opcją jest zrobienie mostka protetycznego. Do zalet należy na pewno duża wytrzymałość i większa estetyka niż w poprzednim wypadku, choć zależy to od umiejscowienia mostka oraz zębów, na których jest osadzony. Ponieważ główną wadą tego rozwiązania jest to, że należy spiłować dwa sąsiadujące z ubytkiem zęby, aby zamontować mostek na powstałych filarach. Tutaj rodzi się pytanie, jak długo takie zęby wytrzymają po obróbce i czy w ogóle chcemy piłować z założenia przynajmniej dwa zdrowe zęby. Jest to rozwiązanie droższe od poprzedniego, jednak nadal w miarę przystępne cenowo.

Ostatnim rozwiązaniem jest zastosowanie implantu zębowego. Jest to metoda, w której do kości zębodołowej jest wkręcana śruba a na niej umieszczany jest implant wykonany na przykład z porcelany. To rozwiązanie pozwala na pozostawienie w spokoju pozostałych zębów, uzyskuje się bardzo estetyczny wygląd i jest to rozwiązanie na lata. Największym minusem jest w tym przypadku wysoka cena zastosowania i ryzyko odrzucenia takiego implantu przez organizm.

Najważniejsze jednak, aby zastąpić ubytek, ponieważ brak zęba może powodować niszczenie pozostałych zębów lub ich przesunięcie. Brak jednego zęba może powodować kolejne straty w jamie ustnej pacjenta.

http://www.gdansk4u.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here