Chyba nie ma na świecie osoby, która choć raz nie doświadczyłaby zawrotów głowy. Zazwyczaj nic sobie z nich nie robimy- myślimy, że przydarzyły się nam dlatego, że dawno nic nie jadłyśmy, że brakuje nam witamin czy nie zadbałyśmy o odpowiednie nawodnienie organizmu. Co ciekawe zawroty głowy stanowią około pięć procent wszystkich wizyt u lekarzy różnych specjalności.
Zawroty głowy występują znacznie częściej u osób starszych, zwłaszcza po 65 roku życia. Według definicji zawroty głowy to wrażenie ruchu kołowego otoczenia lub własnego ciała. A podczas ich odczuwania dana osoba może doświadczać nudności lub nawet wymiotów. Młodzi ludzie także mogą doświadczyć zawrotów głowy, na przykład w związku z wypiciem zbyt dużej dawki alkoholu bądź w związku z nagłą zmianą pozycji- na przykład po gwałtownym wstaniu z krzesła. Osoby starsze cierpiące na zawroty głowy powinny czym prędzej zgłosić się do lekarza, gdyż podłoże tej dolegliwości w ich przypadku może być znacznie poważniejsze.
Podłoże wszystkich zawrotów głowy może mieć charakter neurologiczny, psychogenny czy laryngologiczny. Głównym podłożem zawrotów głowy u dorosłych jest przede wszystkim uszkodzenie narządu przedsionkowego w uchu wewnętrznym. Co ciekawe- uszkodzenia te występujące po jednej stronie ciała człowieka dają efekt objawiający się jako zawroty głowy. Jeśli uszkodzenia struktur układu nerwowego odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi występują obustronnie- zawroty głowy nie występują.
Warto też wspomnieć o innych przyczynach powodujących występowanie zawrotów głowy u osób w różnym wieku- będą to na przykład nowotwór występujący w obrębie ucha wewnętrznego, niedokrwienie błędnika, powikłania po grypie i innych chorobach, zapalenie części przedsionkowej nerwu VIII, czy choroba lokomocyjna.
Zawrotów głowy nie wolno lekceważyć, nieważne na jakim etapie naszego życia ich doświadczamy. Wbrew pozorom mogą się okazać bardzo niebezpieczne i nie leczone prowadzić do szeregu ciężkich chorób lub nawet śmierci. Nie bójmy się lekarzy, tylko korzystajmy z ich pomocy.

http://www.lekarzzakaznik.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here