Ciąża jest szczególnym czasem dla kobiety. Zmienia się cała gospodarka hormonalna, wygląd zewnętrzny, a także potrzeby żywieniowe. W całym okresie oczekiwania na upragnione potomstwo należy szczególnie dbać o zdrowie. Kobiety, które regularnie odwiedzają lekarza – ginekologa doskonale wiedzą, że zleca on mnóstwo badań. Ich rodzaj zależy od trymestru ciąży, samopoczucia pacjentki, a także pojawiających się, niepokojących objawów. Ponadto istnieje odgórnie ustalony kalendarz badań dla ciężarnych, których zadaniem jest utrzymanie w pełnym zdrowiu mamy oraz rozwijającego się maluszka. Ponadto mają one na celu wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości i ich eliminacja lub zapobieganie skutkom.
Do podstawowych badań, jakie musi wykonać przyszła mama należą m.in. morfologia, grupa krwi, Rh oraz przeciwciała odpornościowe, cytologia, stężenie glukozy we krwi, badania w kierunku kiły, toksoplazmozy, HIV, HCV oraz różyczki, a także analiza moczu. To ostatnie badanie jest niezwykle istotne i wykonuje się je co najmniej raz w miesiącu przez całą ciążę.
Zapytacie: badanie moczu w ciąży – po co jest to badanie i co oznaczają wyniki? Otóż lekarz zwraca szczególnie uwagę na trzy parametry. Pierwszy z nich to cukier. Jego obecność może świadczyć o cukrzycy. W wypadku nawet niewielkiej ilości cukru w moczu należy wykonać test obciążenia glukozą w celu sprawdzenia, czy nie pojawiła się cukrzyca. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest zawartość białka. U zdrowej osoby nie będzie go w ogóle. Natomiast białkomocz może być spowodowany infekcją, chorobą nerek, a także zatruciem ciążowym. Jest to niezwykle groźne schorzenie, zagrażające zarówno życiu matki, jak i dziecka. Uwagę lekarza zwróci również zwiększona liczba leukocytów, która świadczy o zakażeniu układu moczowego. Tego typu infekcja może być szczególnie niebezpieczna, ponieważ dość często przebiega bezobjawowo. Nieleczona stanowi zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży. W związku z tym badania moczu powinny być przeprowadzane regularnie w celu wykluczenia oraz leczenia groźnych chorób.