Nieświeży oddech to problem uciążliwy i wstydliwy, dlatego często mamy tendencje do bagatelizowania go i maskowania, na przykład miętowymi cukierkami czy gumą do żucia. Czasem jednak jest to poważniejszy problem, koło którego pod żadnym pozorem nie powinniśmy przechodzić obojętnie.

Przyczyny przykrej dolegliwości

Nieświeży oddech może mieć swoją podstawę zarówno w nieprawidłowej higienie jamy ustnej jak i, w poważniejszym przypadku, może być związany z przewlekłą chorobą, zaburzoną gospodarką hormonalną a nawet dietą, jaką stosujemy. W przypadku chorób, jak np. przewlekłe schorzenia laryngologiczne czy problemy z hormonami, naszą pierwszą linią obrony będzie oczywiście wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku, gdy zapach wynika bezpośrednio z niewłaściwej higieny możemy sami poradzić sobie z rozwiązaniem tego problemu.

Kiedy powinieneś iść do lekarza

Przykry oddech może być wywoływany przez wiele czynników, w tym także przez niektóre choroby. Jeżeli borykamy się z zapaleniem oskrzeli lub płuc, mamy problemy z wątrobą, nerkami lub cukrzycę, w przypadku pojawienia się nieprzyjemnego oddechu powinniśmy iść do lekarza. Jeżeli z kolei mamy w życiu dużo stresujących sytuacji, powinniśmy zrobić jak najwięcej, by móc się w końcu zrelaksować – kortyzol hamuje wydzielanie śliny, co może przyczyniać się do namnażania bakterii.

Nieświeży oddech stanie się naszym udziałem również wtedy, gdy palimy papierosy lub właśnie stajemy się „dumnym” posiadaczem próchnicy. Z tego względu bardzo ważne jest, aby co najmniej raz w roku odwiedzić stomatologa, by obejrzał nasze uzębienie i ocenił jego stan.

Jak sobie radzić „domowym” sposobem?

W sytuacji, gdy niedokładnie myjemy zęby lub w ogóle nie stosujemy żadnych środków higieny w obrębie jamy ustnej, przyczyną nieświeżego oddechu może być nagromadzenie się kamienia nazębnego oraz bakterii, dla których ciepłe i wilgotne miejsce to idealne środowisko do namnażania. W takim przypadku nasza higiena jamy ustnej nie powinna ograniczać się tylko do sięgnięcia po pastę i szczoteczkę. Aby jak najszybciej pozbyć się bakterii, warto zastosować płyn LISTERINE® do płukania jamy ustnej. Będzie on bardziej skuteczny, ponieważ łatwiej dotrze do trudno dostępnych miejsc, jak na przykład dziąsła oraz szczeliny między zębami.

Poza działaniem bakteriobójczym i ochronnym, LISTERINE® pomaga także utrzymać świeży oddech dzięki olejkom eterycznym z mentolu, eukaliptusa oraz tymolu. Płukanie jamy ustnej powinno być naszym nawykiem również wtedy, gdy nasze zęby są zdrowe i zadbane. Dzięki temu dodatkowemu nawykowi będziemy w stanie skuteczniej unikać niechcianych infekcji i chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here