Kreatynina należy do grupy organicznych związków chemicznych, które powstają w naszym organizmie w wyniku metabolizmu. Oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi jest jednym z podstawowych badań biochemicznych pozwalających ocenić pracę nerek.

Prawidłowy poziom kreatyniny

Prawidłowy poziom kreatyniny waha się w granicach 53-115 µmol/l. Uzależniony jest on nie tylko od wieku, czy wagi, ale też od zdolności organizmu do jej produkcji i wydalania. Kiedy pozostaje w granicach, nerki prawdopodobnie funkcjonują prawidłowo, ale jeśli jest zawyżony lub poniżej normy, wówczas powinniśmy przeprowadzić dodatkowe badania w celu identyfikacji problemu.

Normy kreatyniny we krwi – jak interpretować wyniki?

Podwyższony poziom kreatyniny powinien zawsze wzbudzić naszą czujność. Niekiedy jest on wynikiem wzmożonej aktywności fizycznej lub przyjmowania leków przeciwbólowych czy antybiotyków. Jeśli jednak w ostatnim czasie nie byliśmy bardziej aktywni i żadnych leków nie przyjmowaliśmy, wówczas może świadczyć to o poważnych chorobach. Tą najpoważniejszą jest oczywiście niewydolność nerek, która nieleczona może doprowadzić do poważnego zagrożenia stanu naszego zdrowia. Inną przyczyną podwyższonej normy jest też zatrucie organizmu.

Również poziom kreatyniny poniżej przyjętej normy może być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Najmniej niepokojącą przyczyną takiego stanu jest reakcja organizmu na przyjmowanie leków steroidowych. Leki przeciwalergiczne, czy przeciwzapalne na sterydach mogą bowiem przełożyć się na jej mniejszą produkcję. Do przyczyn poważniejszych zaliczamy natomiast: chorobę wątroby, czy zanik mięśni. Ale i to jeszcze niepełna ich lista. Na niski poziom kreatyniny wpływ może mieć bowiem również restrykcyjna dieta czy ciąża.

Ponieważ nieprawidłowy poziom kreatyniny może być związany z poważnymi schorzeniami, czy chorobami, nigdy nie należy go lekceważyć. Badanie zawsze należy powtórzyć w krótkim odstępie, aby potwierdzić, czy poprzedni wynik był prawidłowy i czy nasz stan się poprawia.

http://www.gminalomianki.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here