Nowe oblicze tradycyjnej meblościanki

W PRL meblościanka była marzeniem. Później wyszła z mody, a dziś ponownie wraca do łask. Okazuje się, że taki modułowy mebel jest po prostu praktyczny. Jego nowoczesne wersje znacznie różnią się jednak od tych z przeszłości.

Meblościanka to mebel uniwersalny

Czym właściwie jest meblościanka? Jak wskazuje jej nazwa, jest to mebel, który zajmuje całą ścianę lub znaczną jej część. Dawniej taką rolę pełniły przedwojenne szafy gdańskie, choć szczyt popularności meblościanki przypadł na powojenne czasy. Wielu Polaków zyskało wówczas własne, niewielkie mieszkania. Potrzeba było mebli dostosowanych do nowych czasów: kompaktowych, mieszczących się wszędzie i bardzo pojemnych. Meblościanki były odpowiedzią na tę potrzebę. Dziś znów wiele osób mieszka w kawalerkach lub wynajmowanych mieszkaniach i szuka mebli, które pomieszczą wszystkie ich rzeczy, nie zajmując dużo miejsca i komponując się z otoczeniem.

Na wysoki połysk?

Na zakup tradycyjnej meblościanki „na wysoki połysk” decydują się dziś najwyżej ci, którzy lubią klimat vintage i za wszelką cenę chcą go zatrzymać w swoim domu. Większość osób szuka bardziej uniwersalnych rozwiązań, które da się zastosować również w domach urządzonych w innym stylu. Jeśli chodzi o słynny połysk meblościanek, to wciąż można trafić na modele wykończone materiałem o gładkiej fakturze odbijającej światło. Świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach, gdzie pomagają rozświetlić przestrzeń. Błyszczące duże powierzchnie szafek wyglądają też elegancko.

W nowoczesnym stylu

Nowoczesne meblościanki mocno różnią się od tych sprzed lat. Owszem, nadal możesz dostać ciężkie komplety do postawienia wzdłuż wybranej ściany. Większą popularnością cieszą się jednak jasne meble modułowe w barwach takich jak biel czy surowa sosna. Projektanci zdają sobie sprawę ze zmieniających się zwyczajów Polaków, dlatego coraz częściej przewidują na meblościance miejsce na duży, płaski telewizor. Poza tym funkcje się nie zmieniły. Większość meblościanek nadal łączy funkcję wystawienniczą za przeszklonymi półkami z dużą ilości szafek i szuflad, w których można przechowywać sprzęty. Nowoczesnego sznytu dodaje oświetlenie LED, coraz częściej montowane na rantach i uchwytach szafek.

W komplecie z innymi meblami

Kiedyś można było kupić lakierowane zestawy meblowe na bazie meblościanki w jednym, najczęściej ciemnym kolorze. To się zmieniło. Dziś w sklepach takich jak Kupmeble.pl znajdziesz też lżejsze i jaśniejsze wersje takich mebli. Możesz je dowolnie zestawiać i łączyć w obrębie jednego pokoju, co daje większą wolność i sprawia, że każde pomieszczenie może być inne i zgodne z charakterem swoich właścicieli. Lekkość mebli to ukłon w stronę młodych ludzi, którzy częściej niż kiedyś zmieniają mieszkania. Ciężkie, niemodne meblościanki z PRL bardzo trudno było przestawić; nowoczesne warianty można łatwo spakować lub rozmontować i przestawić w nowe miejsce, za każdym razem eksperymentując z innym ustawieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here