Nowoczesne meble do salonu w stylu skandynawskim

Każdy nowy właściciel świeżo kupionego domu czy mieszkania marzy o tym, by po wykończeniu był to prawdziwy azyl, do którego aż przyjemnie wracać. Urządzenie domu idealnego wiąże się z niemałym poświęceniem. Mowa tutaj o dobraniu kolorystyki, mebli czy ogólnego stylu, by zachować spójność wszystkich wnętrz.. Oczywiście centrum domowego życia jest salon, inaczej zwany dużym pokojem. jest on miejscem spotkań całej rodziny – to tam zwykle wypoczywa się po ciężkim dniu pracy, bawi się z dziećmi, czy przyjmuje gości. Warto właśnie tam skupić swoją uwagę na sam początek przygody z urządzaniem wnętrz własnego mieszkania. Meble do salonu odgrywają tutaj niezwykle ważną rolę – zacznijmy jednak od początku.

Styl skandynawski – salon skąpany w bieli

W tytule nie bez powodu wspomniałem o stylu skandynawskim. To właśnie ten nurt w designie, wzornictwie i sztuce dominuje we wnętrzach krajów Półwyspu Skandynawskiego. Z czym wiążę się zastosowanie takiej stylistyki? Przede wszystkim dominuje kolor biały, który stanowi tło dla innych dodatków. Północne wnętrza są jasne i jednocześnie sprawiają bardzo przestrzennych- nie bez powodu. Na północy przez pół roku jest bardzo ciemno, dlatego ceni się maksymalne rozświetlenie pomieszczenia.

Meble do salonu a uwielbienie natury

Miłuje się również naturę – stąd drewniane podłogi z desek, sosnowe meble i dodatki. Zachwycają możliwości meblowe – można swobodnie łączyć retro meble z nowatorskimi rozwiązaniami ostatnich lat. Dobrym przykładem mogą być nowoczesne sofy, które obecnie mogą spełniać parę funkcji. Nie dość, że są wygodne, to jeszcze mają regulowane nagłówki, podnóżki i inne schowki. Północne wzornictwo unika eklektycznych kształtów. Często podejście do mebli jest wręcz geometryczne – ceni się proste kształty bardziej niż wszelkie ornamenty. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Równie dobrze może pasować stary fotel z lat 70. po babci, a obok niego stać nowiutka pufa ze znanego szwedzkiego sklepu meblowego. Jeśli chodzi o stoły czy ławy (może ławostoły?) nie ma jednej zasady – właściwie uniwersalną poradą będzie to, by wybrać takie meble, któe najbardziej przypominają naturalne drewno.

Meble to nie wszystko – dodatki i oświetlenie

Oprócz wygodnej kanapy czy pufy potrzebne są również dodatki, które we wzornictwie dalekiej północy Europy są kluczowym elementem. Bez nich pokój skąpany w bieli wydawałby się mdły. Dzięki wyrazistym akcesoriom, oświetleniu czy obrazom wieszanym na ścianie biel staje się tłem, a kolorowe dodatki i podłoga z drewna tworzą niesamowity efekt. Dobrym ruchem będzie kupienie paru roślin, które nadadzą jeszcze bardziej organicznego klimatu i idealnie wpiszą się w drewniane meble czy podłogę. Niesamowicie odmienić wnętrze mogą dość gęsto zamontowane lampy. Są niezwykle ważnym elementem. Dzięki nim nawet podczas ciemnych, jesiennych wieczorów pomieszczenie wydaje nam się dziennym centrum życia, w którym warto przebywać. Kolejnym trickiem będzie pozbycie się firan i zasłon – wpuśćmy trochę światła do środka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here