Na terenie Małopolski nie brak miast, które swym pięknem oraz licznymi zabytkami mogą oczarować każdego. W ich gronie miejsce bardzo ważne zajmuje Nowy Sącz – ważny ośrodek miejski, który może się okazać ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Jednym z cenniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić to miasto, jest Baszta Kowalska oraz ruiny zamku. To ważne atrakcje, których w czasie wycieczki nie można pominąć. Co wiemy na ich temat?

Wiadomo, że zamek w Nowym Sączu powstał w czasach Kazimierza Wielkiego i był ściśle powiązany z murami miejskimi. Wraz z nimi miał tworzyć system obronny miasta, stając się jednocześnie najbardziej ufortyfikowanym punktem w pierścieniu umocnień. Wielokrotnie niszczony zamek był w swych dziejach odbudowywany, m. in. w 1938 roku. Niestety, już pod koniec II wojny światowej został on wysadzony, a po ciekawej budowli pozostały jedynie ruiny z Basztą Kowalską. Dlaczego zamek został wysadzony? Wiadomo, ze decyzję taką w 1945 roku podjęli partyzanci, którzy chcieli w tej sposób pozbawić Niemców broni. Warto tu podkreślić, że w zamku hitlerowcy gromadzili amunicję i środki wybuchowe, które miały został wykorzystane do zniszczenia miasta.

Warto tu podkreślić, że baszta ta jest jedyną z dawnych baszt miejskich, którym udało się przetrwać do naszych czasów. W jej pobliżu powstały nowsze atrakcje, które dość szybko stały się nowymi wizytówkami Nowego Sącza. Jedną z nich jest wielka tarcza zegarowa wykonana z kwiatów, drugą – pomnik sikającego rycerza.

www.starovka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here