Nurkowanie

Nurkowanie jest fascynującym sportem. Trzeba jednak mieć świadomość, że wymaga odpowiedniego przygotowania, jak i sprzętu. Czego potrzebuje początkujący nurek?

Maska do nurkowania

Wybór maski do nurkowania jest niezmiernie ważny. Należy zwrócić uwagę, by dobrze przylegała do twarzy. Tylko maska, która nie przepuszcza wody pozwoli na komfortowe nurkowanie.

Odwiedzając sklep nurkowy, koniecznie trzeba maskę przymierzyć. Pierwszym krokiem jest przyłożenie maski do twarzy bez zakładania paska. Następnie należy wciągnąć przez nos powietrze. Maska powinna się przyssać. Kolejnym krokiem jest opuszczenie delikatnie głowy. Maska powinna trzymać się twarzy przez cały czas, gdy mamy wciągnięte powietrze.

Wybierając maskę w sklepie nurkowym, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kąt widzenia. Im większy jest kąt tym przyjemniejsze będzie nurkowanie.

O czym należy pamiętać, wybierając fajkę do nurkowania?

Odwiedzając sklep nurkowy należy się również zaopatrzyć w fajkę do nurkowania, która umożliwia pobieranie powietrza z atmosfery. Trzeba więc zawsze pamiętać, by jej końcówka znajdowała się ponad lustrem wody.

W sklepie nurkowym znajdziemy fajki w dwóch rodzajach. Mają one kształt litery L lub U. Wielu nurków uważa, że fajka w kształcie litery U jest gorszym rozwiązaniem, gdyż można napotkać na problemy w momencie wydmuchiwania wody z rurki.

Fajka, na którą się zdecyduje nurek, musi być anatomiczna, czyli dopasowana do kształtu głowy. Koniecznie trzeba ją dobrze dopasować, by nie wpuszczała nadmiaru wody. Ważnym udogodnieniem są również zawory, które umożliwiają opróżnienie rurki z wody nie wychodząc na powierzchnię.

Jak wybrać dobre płetwy?

Odwiedzając sklep nurkowy koniecznie trzeba również wybrać płetwy. To właśnie dzięki nim nurek nabierze odpowiedniej prędkości. Z dobrze dobranymi płetwami pływanie jest nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne.

W sklepach nurkowych można zauważyć dwa rodzaje płetw. Płetwy kaloszowe zakłada się na goła stopę. Natomiast płetwy paskowe zawsze powinny być zakładane na buty do nurkowania. Koniecznie trzeba również dopasować płetwy do stylu pływania. Płetwy z długimi piórami zapewniają lepszą sterowność, ale nie dają dużej siły napędowej. Płetwy, które mają krótkie pióra i są twarde, zapewniają dużą siłę napędową.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy DIVEZONE.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here