NVMe SSD

Dyski NVMe SSD to rozwiązania coraz chętniej wybierane są przez osoby samodzielnie składające swoje komputery. Co daje zastosowanie tego nowoczesnego dysku i komu może się on przydać najbardziej?

Czym jest dysk NVMe SSD?

NVMe to protokół komunikacyjny, który został opracowany przez konsorcjum największych firm zajmujących się produkowaniem dysków twardych, takich jak Samsung, Intel czy Sandisk. To standard komunikacji stworzony przede wszystkim z myślą o szybkich dyskach SSD. Technologia NVMe SSD korzysta z magistrali PCI Express, która umożliwia współpracę pomiędzy zawartymi w jednostce dyskiem i procesorem. NVMe PCIe to niejako naturalny następca dysków z interfejsem SATA, zapewniający znacznie szybszy i wydajniejszy przesył danych.

Zalety technologii NVMe

Największą zaletą dysków NVMe jest ich błyskawiczne działanie i wysoka wydajność. Pozwalają one na szybkie przenoszenie i przetwarzanie danych, a także niemal natychmiastowe rozpoczynanie zadań. Przekłada się to na sprawne uruchamianie programów i aplikacji oraz dynamiczne ładowanie i zapisywanie plików. Ponadto, dzięki zmniejszeniu liczby napędów, dyski NVMe są także znacznie bardziej energooszczędne niż standardowe dyski HDD i SSD SATA.

Dla kogo przeznaczony jest dysk NVMe SSD?

Rzeczywiste możliwości, jakie ma dysk SSD NVMe, można zauważyć szczególnie wówczas, gdy komputer wykonuje wymagające zadania, do których realizacji niezbędna jest wysoka wydajność i szybka komunikacja pomiędzy bazą danych a procesorem. Dla kogo więc dysk NVMe będzie odpowiedni?

Dla graczy

Dzięki dyskowi NVMe możliwe jest nie tylko osiąganie większej płynności rozgrywki, ale także szybszy czas jej uruchamiania. Dyski pozwalają na ograniczenie czasu pomiędzy uruchomieniem gry a startem rozgrywki, szybsze wczytywanie poszczególnych elementów gry, a także kilkukrotnie skracają proces instalacji.

Dla montażystów

Dysk NVMe sprawdzi się także w przypadku obróbki różnego rodzaju materiałów wideo, których rozdzielczość jest wyższa niż FULL HD. Dysk pozwala na przetwarzanie większej ilości danych, a także wyświetlanie znacznie większej liczby klatek na sekundę, niż ma to miejsce w przypadku dysków HDD czy SSD SATA.

Dla grafików

Dyski SSD NVMe mogą okazać się także dobrym rozwiązaniem dla osób na co dzień zajmujących się grafiką czy fotografią, które magazynują na swoich dyskach twardych dużą ilość plików, co znacznie przekłada się na wydajność oraz prędkość działania sprzętu. Wybierając dysk taki jak na przykład model 980 PRO PCIe 4.0 od Samsunga, który zapewnia szybkość odczytu do 6900 MB/s oraz zapisu do 5000 MB/s, kopiowanie kilku tysięcy plików może zająć dosłownie sekundy, co w znaczny sposób wpłynie na komfort i wydajność pracy.

Ponadto dysk NVMe doskonale sprawdzi się także we wszystkich firmach, korporacjach i instytucjach zajmujących się przechowywaniem i pracą na dużych zbiorach danych. Na wykorzystaniu technologii skorzystają też właściciele sklepów internetowych czy wydawcy serwisów informacyjnych.

Technologia SSD NVMe to gwarancja wysokiej wydajności. Decydując się na zastosowanie jej w swoich komputerach, można znacznie polepszyć zarówno komfort gry, jak i pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here