Okna, przez które nie ucieka ciepło

Zarówno osoby prywatne, jak i deweloperzy, dobrze zdają sobie sprawę z tego, że energooszczędność budynku jest priorytetem, pozwalającym na zmniejszenie kosztów ogrzewania. W związku z tym poszukują oni skutecznych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie strat ciepła, zwłaszcza w miejscach potencjalnie problematycznych, takich jak okna.

Odpowiedni montaż okien

Najważniejszym czynnikiem, odpowiadającym za dobrą izolację termiczną budynku, jest odpowiednie połączenie stolarki okiennej z murami. Do niedawna w celu osadzenia okna oraz wypełnienia szczelin, a tym samym minimalizacji strat, była wykorzystywana pianka poliuretanowa. Posiada ona wysoką odporność na zniszczenia, w tym pleśń i grzyby, a także charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Jednak obecnie wykorzystywane są nowsze, skuteczniejsze metody zamontowania stolarki. Należy do nich przede wszystkim ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia. Polega on na tym, iż na początek okno jest umieszczane na odpowiedniej grubości muru, co redukuje szansę na powstawanie mostków termicznych. Te ostatnie są miejscami, w których woda może ulegać skraplaniu. Jest to efekt bardzo niekorzystny, wpływający na utratę ciepła.

Istnieją dwa sposoby zamontowania okna w warstwie ocieplenia. Pierwsza metoda polega na osadzeniu go na zewnętrznym licu ściany dwuwarstwowej. W drugim przypadku wsuwa się je w warstwę ocieplenia – i jest to rozwiązanie preferowane, które zabezpiecza w najlepszy sposób przed powstawaniem mostków termicznych.

Aby energooszczędne okna, odznaczające się masywną stolarką, a często także dużym rozmiarem, były stabilne, muszą zostać w następnej kolejności dobrze przymocowane do ściany. Dlatego okno obudowuje się wspornikami. Służą jako podparcie dla konstrukcji okiennej, a jednocześnie ich zadaniem jest zmniejszanie strat cieplnych. Aby jeszcze lepiej pełniły swoją funkcję, są one uszczelniane z pomocą taśm i folii paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Pozostałe przestrzenie są wypełniane pianką poliuretanową, która również posiada właściwości izolujące.

Ciepłe parapety

Warstwowy montaż okien przewiduje również instalację odpowiedniego profilu podokiennego, czyli ciepłego parapetu. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które dodatkowo zapewnia dobrą izolację w dolnej części okna, szczególnie narażonej na skraplanie się wody oraz ucieczkę ciepła.

Ważny jest w tym przypadku odpowiedni dobór tego elementu, w zależności od okna oraz sytuacji montażowej. Polecić można ciepłe parapety od Magnum, które dostosowane są do standardowych rozwiązań, jak również do nietypowych – w tym przypadku dopasowywane są indywidualnie do potrzeb klientów. Między innymi znaleźć można tam profile znajdujące zastosowanie przy braku parapetów zewnętrznych, a także montowane pod drzwi balkonowe. Na większości ciepłych profili dostępnych u Magnum można bez problemu zamontować wykończeniowe parapety kamienne lub metalowe.

W efekcie, stosując zarówno warstwowe osadzenie okna, jak i ciepłe parapety, klient uzyskuje dobrze izolowane pomieszczenie. Dzięki temu jego komfort użytkowania wzrasta, a koszty związane z utrzymaniem optymalnej temperatury – nawet podczas najsroższej zimy – są niskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here