fotolia.com, 207356145 | Autor: Andrey Popov

Wyprawienie udanego przyjęcia nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi duża liczba osób, a miejscem imprezy jest nasz dom. Nie ma wątpliwości, że przed przybyciem zaproszonych osób należy zadbać o każdy szczegół. Jak zorganizować przyjęcie, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik?

Przede wszystkim potrzebujemy dobrego planu. Bez niego trudno będzie odnaleźć się w gąszczu szczegółów, rzeczy do załatwienia i innych, istotnych kwestii organizacyjnych. Na samym początku musimy określić charakter przyjęcia. Czy będzie to duża impreza, czy może kameralne spotkanie z najbliższymi przyjaciółmi? Czy faktycznie jesteśmy w stanie pomieścić wszystkich w swoim domu? Zanim zdecydujemy się na organizację spotkania w mieszkaniu, przemyślmy, czy będzie to wygodne. W przypadku dużych imprez częściej sprawdza się wynajem klubu lub sali. Jeżeli jednak mamy dość duży metraż do dyspozycji lub gości nie będzie aż tak dużo, aby miało zabraknąć miejsc do siedzenia, organizacja przyjęcia we własnym mieszkaniu nie powinna stanowić problemu. Impreza „zasiadana” sprawdza się najlepiej w przypadku, gdy zapraszamy nie więcej, niż 8 osób.

Po określeniu charakteru i wielkości przyjęcia musimy wyznaczyć termin. Oczywiście należy upewnić się, że nie będzie on kolidować z planami zaproszonych gości. Właśnie dlatego najlepiej powiadomić o przyjęciu z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Z reguły najkorzystniejszym czasem na organizację imprezy są weekendy. Kolejnym ważnym elementem jest budżet. Warto już z góry ustalić, ile jesteśmy w stanie wydać i wyznaczyć limit, którego nie chcemy przekroczyć. Pamiętajmy przy tym, że poza jedzeniem i napojami, często w koszty wliczamy też dekoracje, gadżety lub atrakcje. Jeżeli jest to spotkanie niezobowiązujące, bez okazji, możemy zasugerować gościom, aby również przyrządzili jakiejś przekąski lub chociaż przynieśli napoje.

Zastawa stołowa, jedzenie i wystrój 

W przypadku przyjęć przy stole bardzo istotną rolę odgrywa estetyczny sposób podania potraw. W tym celu warto posiadać spójny zestaw obiadowy, komplet sztućców, półmiski, sosjerki, a także zestaw kieliszków lub szklanek. Pasujące do siebie naczynia i sztućce to ozdoba sama w sobie. Wprowadzają uroczysty, elegancki klimat. Inne, mile widziane dekoracje to świeże kwiaty i dopasowane serwetki. Nadmiar jest niewskazany, tym bardziej że później trzeba wszystko posprzątać. Jeżeli impreza związana jest z konkretnym tematem (np. okrągła rocznica, święto itp.), możemy pokusić się o dekoracje nawiązujące do danego wydarzenia.

Równie istotną kwestią jest jedzenie. W przypadku luźnych przyjęć, w których trakcie wszyscy nie siedzą przy jednym stole, lepiej postawić na przekąski i potrawy, które można zjeść na stojąco. Idealnie sprawdzą się tradycyjne koreczki, kanapki, sałatki, czy minitortille. W przypadku imprez „zasiadanych” możemy pomyśleć o bardziej spektakularnych daniach. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością – warto wyliczyć wszystko na konkretną liczbę osób. Ostatni element udanego przyjęcia  to oczywiście zadowolony i rozmowny gospodarz. Postaraj się nie stresować zbytnio swoją rolą i nie zostawiaj swoich gości samych przy stole co 5 minut. Zazwyczaj to nie pyszne jedzenie i piękny wystrój decydują o ocenie przyjęcia. Najważniejsza jest przyjemna atmosfera i dobra zabawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here