fotolia.com, 162359746 | Autor: annaia

Kuchnia to pomieszczenie, w którym na co dzień spędzamy bardzo dużo czasu. Przygotowywanie posiłków, gotowanie, sprzątanie – każdego dnia poświęcamy na te czynności po kilka godzin. Ponadto kuchnia zbliża do siebie całe rodziny – to tu siadamy wszyscy razem, ciesząc się swoją obecnością i celebrując wspólne chwile. Z tych względów warto zatroszczyć się o to, aby uczynić kuchenne wnętrze jak najprzyjemniejszym, najładniejszym i najbardziej funkcjonalnym. Bardzo ważnym elementem urządzania kuchni jest dobranie idealnego oświetlenia.

Oświetlenie na medal

Aranżując wnętrze kuchni, warto zwrócić uwagę na oświetlenie kuchenne – będzie ono pomocą podczas wykonywania codziennych czynności, a także nieocenionym elementem dekoracyjnym. Zasada jest jedna – w kuchni powinno być jasno i nie powinno brakować tu światła. Z jednej strony ma to duże znaczenie dla komfortu użytkowników podczas wykonywania prac kuchennych, a z drugiej wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie. Z natury człowiek czuje się lepiej w dobrze oświetlonych, przestronnych, jasnych i przytulnych pokojach – warto wziąć to pod uwagę podczas urządzania domu czy mieszkania!

Światłem w kuchnię

Aby jak najlepiej zaplanować aranżację oświetlenia w kuchni, warto podzielić pomieszczenie na strefy i do każdej z nich dopasować odpowiedni typ lamp. I tak w kuchni powinno znaleźć się oświetlenie centralne, ogólne – mniej więcej na środku pomieszczenia, w tzw. przejściu; oświetlenie zadaniowe – w miejscu prac kuchennych, a więc koło zlewozmywaka i kuchenki; oraz oświetlenie dekoracyjne – w pozostałych miejscach.

Oświetlenie centralne

W roli oświetlenia centralnego zawsze sprawdzi się wisząca lampa sufitowa, np. piękny żyrandol zwisający z samego środka sufitu. To sprawdzony typ lamp, który pasuje do każdego pomieszczenia – daje wystarczająco dużo światła, a zarazem gwarantuje efektowne efekty wizualne. Lampa wisząca sprawdzi się także w kuchni.

Oświetlenie zadaniowe

Ten typ oświetlenia ma konkretne zadanie – doświetlić przestrzeń pracy, w której codziennie używamy ostrych narzędzi, gotujemy obiad czy zmywamy naczynia. W okolicach szafek, blatów, kuchenki i zlewu przyda się naprawdę dużo światła! Warto pomyśleć o zainstalowaniu halogenów pod wiszącymi szafkami albo efektownej płycie LED, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale i designerska. Sprawdzą się tu również kinkiety albo kilka wiszących lamp, które będą emitowały jasne, ciepłe światło.

Na koniec – dekoracja

Oświetlenie dekoracyjne jest taką wisienką na torcie. Świetnie sprawdzi się tu lampka na parapecie – najlepiej postawić na taką, która będzie miała duży, atrakcyjny abażur, a także lampa podłogowa w kącie czy eleganckie kinkiety. Ten rodzaj lamp pięknie dopełni całości kuchennego oświetlenia. Wykorzystując patent z podziałem kuchni na strefy, zaprojektujesz idealne oświetlenie kuchenne – o różnej funkcji i charakterze, a w efekcie uzyskasz fenomenalny efekt. Twoja kuchnia będzie wygodna i efektowna, a codzienne domowe obowiązki staną się przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here