Odżywianie się jest jednym z najważniejszych filarów, który wpływa na zdrowy styl życia. Najzdrowsza dieta to taka, która jest dopasowana indywidualnie pod kątem kaloryczności oraz zawartości składników odżywczych i witamin. Istnieją natomiast ogólne wytyczne, które pozwalają na prawidłowe oraz kompleksowe skonstruowanie jadłospisu. Mowa tutaj o Piramida Zdrowego Żywienia, która na bieżąco jest aktualizowana. Czym dokładnie jest Piramida Żywienia? Jakie są jej podstawy? Jakie produkty obejmuje? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/piramida-zdrowego-zywienia-jakie-sa-najnowsze-zalecenia/
Piramida Zdrowego Żywienia – czym jest?
Piramida zdrowego żywienia obejmuje najistotniejsze informacje o zdrowej diecie. Wprost oraz przejrzysty graficzny sposób przedstawia, Jakie produkty spożywcze powinny być podstawą jadłospisu, a także spożycia których produktów Należy ograniczać. Odpowiednia dieta jest bowiem kluczem do sukcesu dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Podstawa zdrowego stylu życia
Oczywiście oprócz zdrowej diety niezwykle ważny jest aktywny tryb życia. Samo utrzymanie zbilansowanej diety to za mało, grzyby kompleksowo zadbać o zdrowie. U podstawy piramidy żywienia znajduje się aktywność fizyczna, na którą należy poświęcić około godzinę dziennie.
Może być ta aktywność o rozmaitym charakterze, na przykład pływanie, jazda na rowerze, spacery, taniec lub zabawy ruchowe z dziećmi. Poza aktywnością fizyczną zalecane jest również, aby spędzać przed telewizorem lub komputerem nie więcej, niż godzinę dziennie. Ważna jest również optymalna ilość snu.
Dieta zgodna z Piramida Zdrowego Żywienia
Najważniejszymi produktami spożywczymi, które powinny stanowić podstawę naszej odpowiedniej diety są warzywa i owoce. Powinny być one spożywane w jak największej ilości i nie powinno zabraknąć ich w żadnym posiłku. Warzywa powinny stanowić około 75%, a owoce 25% codziennej diety.
Kolejną grupę produktów, które powinny znaleźć się w naszym jadłospisie są produkty pełnoziarniste. Mowa tu o rozmaitym pieczywie, makaronach razowych, a także kaszach. Należy ograniczyć spożywanie produktów z oczyszczonej ziaren zbóż, ponieważ są one ubogie w błonnik oraz składniki odżywcze.
Trzecią grupą produktów których nie powinno zabraknąć w diecie jest nabiał. Będzie to mleko, które można zastąpić jogurtem naturalnym lub kefirem, serem żółtym lub twarogiem. Zalecana ilość mleka to 3 – 4 szklanki.
Następny piętro piramidy są do mięsa i ryby, jaja, a także nasiona roślin strączkowych. Ryby zaleca się jeść 2 razy w tygodniu, wybierając tłuste gatunki morskie. Po jaja możemy sięgać kilka razy w tygodniu, a zamiast czerwonego mięsa lepiej sięgnąć po mięso białe oraz strączki.
Najwyżej w Piramidzie żywienia znajdują się tłuszcze, olej roślinny i oliwa z oliwek, a także źródła tłuszczów tak jak orzechy. Należy wybierać roślinne tłuszcze zamiast zwierzęcych, unikać smażenia posiłków, a także pamiętać o nie rafinowanych olejach roślinnych, które należy spożywać wyłącznie na zimno.
Piramida żywienia uwzględnia również ziołowe, zioła i przyprawy. Z diety należy wyeliminować spożycie cukru, a także soli.
Zobacz też: http://dominikum.pl/trening-powieziowy-czym-jest-jak-wyglada-i-jakie-sa-wskazania-do-jego-wykonywania/