Wiele osób zmaga się z brakiem poczucia własnej wartości. Znacznie utrudnia im to codzienne funkcjonowanie, nawiązywanie relacji i kontaktów z innymi, a także podejmowanie jakichkolwiek wyzwań. Jeśli czujesz, że to Twój problem, uwierz w to, że poczucie własnej wartości da się zbudować! Jak? Podpowiadamy w naszym najnowszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/jak-zbudowac-poczucie-wlasnej-wartosci/
Poczucie własnej wartości – czym jest?
Wiele osób, które zmagają się z niskim poczuciem własnej wartości, ma problem z postrzeganiem siebie. Z tego wynikają problemy z racjonalną i rzetelną samooceną, nieumiejętność nazwania i dostrzeżenia swoich własnych mocnych stron, a także brakiem szacunku do samego siebie. Na to z kolei mają wpływ różne czynniki: traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa lub młodości, metody wychowawcze, doświadczenia zbierane w ciągu całego życia, zwłaszcza te związane z relacjami z innymi osobami. Poczucie własnej wartości składa się z naszej samooceny, która jest kwestią intelektualną, poziomu akceptacji, która wyraża nasz stosunek emocjonalny do samego siebie oraz sposobu traktowania samego siebie, jaki wyraża się w naszych zachowaniach.
Budujemy poczucie własnej wartości krok po kroku
Pierwszym krokiem do zbudowania poczucia własnej wartości jest poznanie samego siebie. Należy dobrze rozważyć i zastanowić się nad tym, jakie cechy możemy uznać za nasze słabe strony, a które z nich są tymi mocnymi. Doświadczanie i skupianie uwagi na tym, co sprawia nam przyjemność, w jakich sytuacjach czujemy się komfortowo i dobrze, kiedy najlepiej nam ze sobą pozwoli również nam odkryć nasze jasne strony.
Kolejnym krokiem, który pomoże w budowaniu poczucia własnej wartości może być sporządzenie listy sukcesów, jakie udało nam się w życiu osiągnąć. Choć w pierwszej chwili osoba z niską samooceną pomyśli, że tak naprawdę nic nie osiągnęła, po głębszym zastanowieniu z łatwością wskaże te momenty w życiu, które może uznać za swój niewątpliwy sukces.
W odzyskaniu poczucia własnej wartości pomoże również wyzbycie się strachu przed porażką. Jeśli nauczymy się tego, że porażka nie jest żadnym dramatem, a jedynie elementem życia, który nas czegoś uczy i z którego możemy wyciągnąć wnioski, wówczas łatwiej nam będzie wierzyć w siebie i sięgać po to, co z pozoru wydaje się nam nieosiągalne.
Zobacz też: http://dominikum.pl/jasne-i-ciemne-strony-pracy-zdalnej/