Montaż gotowych zbiorników na nieczystości
W miejscach, w których nie ma dostępu do kanalizacji, ścieki powstające w gospodarstwach domowych zwykle odprowadzane są do szczelnych zbiorników na nieczystości, nazywanych potocznie szambami. Ich wielkość dostosowana powinna być do potrzeb oraz ilości mieszkańców zamieszkujących gospodarstwo domowe. W sprzedaży znaleźć można gotowe zbiorniki na szamba wykonane z betonu lub tworzyw sztucznych. Budowa przydomowego szamba polega w tym wypadku na dostarczeniu gotowego produktu na miejsce budowy i osadzeniu go w przygotowanym wcześniej wykopie. Opis wielu z nich można znaleźć na odkrywcyswiata.pl.
W przypadku produktów z tworzyw sztucznych, które są stosunkowo lekkie, zaleca się zakotwiczenie zbiornika, żeby zmniejszyć ryzyko jego wypchnięcia w przypadku podniesienia się wód gruntowych. Po osadzeniu szamba należy podłączyć do niego przewód kanalizacyjny. O innych pojemnikach można dowiedzieć się więcej na https://odkrywcyswiata.pl/jakie-sa-rodzaje-zbiornikow-na-szambo/. Ostatnim etapem jest zasypanie pojemnika bez zakrywania kominów inspekcyjnych.
Tworzenie szamba na placu budowy
Jeśli chodzi dostępne rodzaje szamb, wyróżnia się także zbiorniki na nieczystości tworzone bezpośrednio na miejscu budowy na podstawie przygotowanego wcześniej projektu. Takie budowle stawia się przede wszystkim wtedy, gdy występują ograniczenia w ilości dostępnego miejsca i konieczne jest zbudowanie zbiornika o nietypowym kształcie. Stworzenie takiego szamba jest trudniejsze i bardziej pracochłonne. Budowę rozpoczyna się od wykonania wykopu, a następnie pokrycia dna warstwą chudego betonu klasy B7,5. Dopiero potem na dnie oraz ścianach układa się zbrojenie, które następnie jest zalewane betonem klasy B20 zawierającego uszczelniacze.
Po wykonaniu wylewki konieczne jest jej zagęszczenie przy użyciu specjalistycznego sprzętu budowlanego. Cały zbiornik uszczelnia się dodatkowo wodoszczelną zaprawą cementową z dodatkiem szkła wodnego. Ostatnim etapem jest wykonanie pokrywy z betonu B20, a także kominów inspekcyjnych, które przykrywa się żeliwnymi włazami. Duży ciężar takiego szamba sprawia, że nie musi być ono zakotwiczone w gruncie.