Od położenia budynku zależy bardzo wiele. Można w ten sposób utrzymać odpowiednią temperaturę wnętrz i to o każdej porze roku. To również niższe opłaty za zużycie energii, bo w domu na dłużej zostaje ciepło. Plusów jest na pewno więcej, ale już po tym, co wymieniliśmy widać, że warto na poważnie zainteresować się tematem.

Podstawowe informacje

To, jak usytuowany będzie dom, musimy już wiedzieć na etapie wyboru działki. Czy istnieje ideał w tej dziedzinie? Ależ tak, to bez wątpienia południowe zbocze niewielkiego wzniesienia. Jeśli mamy więc taką możliwość, warto rozważyć ten wybór. Istotne jest też to, jaką wielkość ma działka, bo im większa, tym łatwiej korzystnie osadzić dom.

Kierunek południe

Właściwe usytuowanie domu pozwala skorzystać najbardziej z energii słonecznej, a ona – jak wiadomo – nie tylko doświetli pomieszczenie, ale również je ociepli. Jak wspomnieliśmy, najlepiej nasłonecznione jest południe, a więc to w tym miejscu właśnie warto zaplanować część dzienną – salon, w którym będziemy wypoczywać. To też idealne miejsce na duże przeszklenia, jakie pozwolą nam w najwyższym stopniu cieszyć się życiodajnym słońcem. Oczywiście, są takie letnie, a niekiedy wiosenne dni, że jest zbyt gorąco, a więc relaks w tak oświetlonym miejscu będzie niemożliwy. Na szczęście jest na to banalnie prosty sposób – żaluzje lub rolety zewnętrzne.

A co na północy?

Salon więc powinien zostać ulokowany na południu lub południowym-zachodzie, a jakie pomieszczenia zaplanować po stronie północnej? Zdecydowanie do tego miejsca nadaje się kuchnia, która nie wymaga aż tak dużego oświetlenia, a poza tym nie będzie się zbytnio przegrzewać. W kuchni często jest gorąco od gotowania, a więc gdyby jeszcze doszło tu słońce, stałoby się nie do wytrzymania. Po stronie północnej pasują też pomieszczenia gospodarcze jak spiżarnia, kotłownia czy pralnia.

Wschód – miejsce sypialni

Jak również gabinetu, gdyż to właśnie po tej stronie rano słońce świeci najmocniej. Jeśli więc pracujemy w domu, to rano będziemy mieć bardzo przyjemny klimat do wykonywania zadań. A jak zdecydujemy się tutaj na sypialnię, to o poranku będziemy witani optymistycznie – promieniami słońca.

Stosując się do tych kilku zasad, łatwiej będzie nam zlokalizować dom tak, aby cieszyła nas każda pora dnia. Od tego zależy bardzo wiele, bo wpływ słońca na nasze samopoczucie jest nie do przecenienia – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy jest go zawsze mniej. Jak już wybierzemy idealną działkę, możemy zabrać się za budowanie domu, ale i tu, zanim go wybierzemy, musimy pomyśleć, jaki projekt wybrać. Polecamy stronę www.domoweklimaty.pl, gdzie na pewno znajdziemy coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here