Poszetka – jak i z czym ją nosić

0
1744

Poszetka to element garderoby, najczęściej w garniturze lub marynarce, który dodaje mężczyźnie klasy i jest swego rodzaju wisienką na torcie stylizacji. Stanowi jeden z najważniejszych elementów formalnych w looku na specjalną okazję. Jak ją zatem nosić, by dodawała, a nie odejmowała kurtuazji?

Poszetka – od czego zacząć

Poszetka jest to ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszonki w marynarce, inaczej zwanej brustaszą, ma kształt kwadratu i zazwyczaj wymiary 35 x 35 cm. Podczas wyboru swojej pierwszej poszetki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego została  wykonana, ponieważ to on stanowi o jej elegancji i praktyczności. Lniane poszetki są jednymi z najbardziej uniwersalnych, ponieważ pasują zarówno do formalnych stylizacji, jak i tych casualowych. Jest to tkanina naturalna, zatem także komfortowa w użytkowaniu. Dobrze dobrany materiał poszetki sprawia również, że nie wpada ona do środka. Bawełniane poszetki trzymają się na swoim miejscu, z kolei te jedwabne mogą się ześlizgiwać. Warto także przy wyborze poszetki zwrócić uwagę na to, czy jest ona ręcznie obszyta – dodaje jej to elegancji i unikalnego kształtu, szczególnie gdy się ją złoży. Ręczne obszycie jest bardziej szlachetne niż to maszynowe, co sprawia, że poszetka prezentuje się nadzwyczaj wyjątkowo.

Rodzaje poszetek a charakter formalnej stylizacji

Poszetki różnią się od siebie przede wszystkim wzorami i kolorami. W zależności od tego, do jakiej stylizacji jest nam potrzebna, powinniśmy umiejętnie dobrać jej wygląd. Z tego względu, że poszetka jest bardzo widoczna, ponieważ znajduje się bardzo blisko twarzy, w formalnej, eleganckiej stylizacji powinna mieć stonowany kolor i wzór. Nie należy wybierać poszetek o krzykliwych, kontrowersyjnych kolorach i motywach, gdy zależy nam na prostocie i dostojności. W tym przypadku nie powinna być ona także zbyt duża, by nie wypychać nadmiernie brustaszy i nie robić tzw. wybrzuszenia – taki efekt uznawany jest za totalne faux pas. Standardowy rozmiar wynosi ok. 30-35 cm, a poszetka zazwyczaj jest kwadratowa. By poszukać inspiracji dotyczącej wyboru poszetek, warto zajrzeć na stronę internetową Elegancki Pan, która oferuje swoim klientom całą gamę poszetek nie tylko eleganckich, ale i tych mniej formalnych.  

Poszetka – jak ją nosić

Dobrze ułożona w brustaszy poszetka nie powinna wystawać zbyt wysoko, by nie odwracała uwagi od twarzy i nie zdominowała stylizacji. Warto także wiedzieć o tym, że należy dobierać materiał poszetki do marynarki. Przykładowo, połyskująca poszetka w połyskującej marynarce będzie wyglądała dobrze, jednak gdy będziemy mieszać tkaniny matowe z połyskującymi, musimy uważać na to, by również ich faktura do siebie pasowała. Gotowe poszetki na kartoniku, czyli tzw. atrapy, również nie wyglądają dobrze i nie układają się naturalnie w kieszonce, co może zaburzyć elegancję stylizacji. Warto także – wraz z tutorialami video dostępnymi w portalach internetowych – poćwiczyć układanie i wkładanie do brustaszy poszetki, ponieważ to właśnie jej układ świadczy o klasie i wytworności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here