Radca prawny a adwokat - czym różnią się te dwie profesje

Osoby, które na co dzień nie mają bliskiego kontaktu ze światem prawniczym, mogą mieć pewne problemy z rozróżnieniem czym tak właściwie zajmują się przedstawiciele danych profesji. O ile kompetencje sędziego czy prokuratora są dość oczywiste, o tyle zakres działalności adwokata i radcy prawnego, jest dla wielu osób nie do końca jasny i przejrzysty.

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to osoba, której nazwisko widnieje na Okręgowej Liście Radców Prawnych. Zanim jednak tam trafi, osoba ta musi przejść trudną i pełną wyrzeczeń ścieżkę. Radcą prawym może zostać osoba, która ukończyła studia prawnicze. Już samo uzyskanie tytułu magistra prawa jest nie lada wyzwaniem, a to dopiero początek zawodowej ścieżki.

Po ukończeniu studiów na kierunku Prawo, absolwent może się starać o przyjęcie na jedną z aplikacji prawniczych. Na aplikacje dostają się tylko najzdolniejsi i najbardziej ambitni prawnicy. Aplikacja radcowska trwa trzy lata, a jej główną ideą jest przygotowanie prawnika do prowadzenia samodzielnej kancelarii radcowskiej. Zwieńczeniem trzyletniej nauki jest egzamin zawodowy. Jest pozytywny wynik oznacza, że aplikant zostanie wpisany na listę radców prawnych i od tego momentu będzie mógł w pełni korzystać z kompetencji radcowskich.

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny jest jedną z mniej popularnych profesji prawniczych. W związku z tym wiele osób ma pewne trudności z określeniem, czym tak właściwie zajmuje się radca prawy. Wbrew powszechnej opinii, radca prawny nie zajmuje się wyłącznie udzielaniem porad prawnych.

Oczywiście doradztwo w sprawach prawnych to główna idea zawodu radcy, ale nie są to jego kompetencje są dużo szersze. Radca prawny może, na przykład, reprezentować sprawę swoich klientów na sądowej wokandzie.

Czym różni się radca prawny od adwokata?

Fakt, że radca prawny może reprezentować swoich klientów w sądzie wprawia wielu laików w zakłopotanie, jako że sądowe przedstawicielstwo zwykle kojarzy się z zawodem adwokata. Jak się okazuje kompetencje radcy prawego i adwokata w dużym stopniu się pokrywają.

Czy jest zatem coś, co odróżnia te dwa zawody? Oczywiście. Adwokat może reprezentować swoich klientów w sądzie w każdej możliwej sprawie. Natomiast radca prawny nie ma uprawnień do prowadzenia spraw karnych oraz karno-skarbowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here