Rektoskopia jest to badanie, dzięki któremu możemy uzyskać ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej z odcinka jelita grubego, który jest badany. Rektoskopia pozwala wytłumaczyć zmiany jakie zaszły na tych odcinkach, które mogą mieć podłoże zapalne, wrzodowe, lub nawet nowotworowe.
Rektoskopia to badanie, w trakcie którego możliwe jest pobranie materiału do badań histopatologicznych i bakteriologicznych. Badanie to pozwala również na usuwanie różnego rodzaju polipów. Za jego pomocą można również usunąć ciała obce, które znalazły się na danym odcinku ciała, bądź zahamować krwawienie. Rektoskopia wykonywana jest za pomoca specjalnego urządzenia – tak zwanego rektoskopu. Rektoskop jest to rodzaj sztucznego wziernika o długości między 20 a 30 cm, a średnicy 2cm. To właśnie do rektoskopu, w trakcie badania doprowadzane jest tzw. zimne światło, za pomocą specjalnie przygotowanych światłowodów.
Badanie wymaga noszenia odzieży ochronnej i ułożenia się na leżance w pozycji kolankowo-łokciowej, które ułatwia badanie. Rektoskopia zaczyna się od badania odbytu przez lekarza, by skontrolować jego stan. Następnie wprowadza się posmarowaną żelem znieczulającym końcówkę rektoskopu do odbytu. Dopiero po znieczuleniu tego obszaru następuje dalsze wprowadzenie przyrządu do strefy zwieraczy odbytu i kontynuuje się obserwacje.
Głównymi wskazaniami do wykonania rektoskopii są: bóle brzucha, podbrzusza i w okolicach odbytu. Jednym ze wskazań jest również zmiana rytmu wypróżnień, czy krwawienie z odbytu. Zgłosić się na badanie trzeba również w przypadku wykrycia guzów w odbycie, sączenie różnego rodzaju wydzielin, świądu, który ma miejsce z niewyjaśnionych przyczyn.
W dzień badania można przyjmować różnego rodzaju płyny, ale w przeddzień badania, najlepiej późnym wiczorem, należy wykonać wlewkę doodbytniczą, przez preparaty sprzedawane w aptece – są one sprzedawane bez recepty. W dniu badania, mniej więcej trzy godziny przed samym badaniem ponownie należy wykonać wlewkę doodbytniczą.
Rektoskopia to badanie polegające na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy, co pomaga w zwalczaniu wielu rodzaju chorób.

http://www.wystarczytakniewiele.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGastroskopia
Następny artykułTermolezja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here