Rodzaje norm dotyczących śrub - jak wygląda konwersja pomiędzy nimi?

Obecnie powstaje coraz więcej konstrukcji czy maszyn. Może na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale duże znaczenie dla tych elementów mają rozmaite śruby. Ludzie często decydują się na produkty tego typu spełniające określone normy ISO/DIN/PN. Czym charakteryzują się te oznaczenia? Jak wygląda konwersja w tym temacie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania możecie uzyskać po przeczytaniu poniższej lektury. Serdecznie zapraszamy!

Co wziąć pod uwagę wybierając śruby?

Tego aspektu na pewno nie wolno traktować po macoszemu. Oczywiście, każdy może zdecydować się na pierwsze z brzegu elementy tego typu. Jest to jednak złe podejście do tematu. Wszystko dlatego, że takie śruby po prostu nie mają odpowiedniej jakości… Jeśli zaś komuś zależy na efekcie końcowym, to wybiera elementy spełniające określone normy. Mają one od między innymi odpowiednią klasę wytrzymałości, właściwą powłokę – która chroni przed korozją – a także są wykonane ze stosownego materiału. Najlepiej decydować się na śruby od dobrego producenta, który dba o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Wtedy zakupy będą udane, a inwestycja nie będzie – kolokwialnie pisząc – wyrzuceniem gotówki w błoto…

Konwersja norm nie jest taka trudna!

Wyróżniamy różne normy dotyczące śrub. Najczęściej stosowane – biorąc pod uwagę cały świat – są normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która na dzień dzisiejszy ma 162 państwa członkowskie. Nie piszemy o tych normach przypadkowo, ponieważ są ona stosowane także na terenie Polski. Warto wiedzieć, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna – posiadająca siedzibę w szwajcarskie Genewie – działa na rynku od 1947 roku. Może nie każdy wie, ale ta instytucja zastąpiła Międzynarodową Federację Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA). Warto również wspomnieć o normach DIN stanowionych przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Stowarzyszenie odpowiada między innymi za opracowywanie i publikowanie norm, ale nie tylko. Zajmuje się również badaniami czy pracami naukowo-badawczymi. Polskie Normy – w skrócie PN – są zatwierdzane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Opracowywanie należy zaś do kompetencji Organów Technicznych.

Co zrobić, aby dokonać konwersji pomiędzy poszczególnymi normami? W naszym kraju popularne są między innymi śruby kołnierzowe, które mają oznaczenie PN 82247. Jeśli wpiszecie te znaki do tabeli konwersji, to dowiecie się, że Niemiecki Instytut Normalizacyjny opisuje śruby kołnierzowe jako DIN 6921.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here