Dla osób poszukujących rozwinięcia swojego parku maszynowego obróbki skrawaniem, częstym naturalnym krokiem jest tokarka numeryczna, czy też tokarka CNC do metalu. Rodzaje tokarek są jednak na tyle różne, że przed podjęciem decyzji należy zadać sobie pytanie, jakiego typu produkt spełni nasze oczekiwania i charakteryzując się najlepszym stosunkiem cena/jakość, będzie najbardziej opłacalny dla naszej produkcji.
Jeżeli posiadamy już tokarki konwencjonalne wraz z wykwalifikowaną kadrą do ich obsługi, dobrym pomysłem może okazać się produkt taki jak tokarka numeryczna z suportem po stronie operatora. Obrabiarka taka jak Haas TL pozwoli na łatwe przejście tokarzy konwencjonalnych do świata obróbki CNC, przez zbliżoną konstrukcję, uwzględniającą system montażu narzędzia, uchwyt manualny, czy też konik zbliżony w użytkowaniu do rozwiązania konwencjonalnego. Zintegrowany w standardzie system programowania dialogowego Haas VPS, pozwala na pracę bez znajomości G-kodu i rysowanie kształtu przedmiotu obrabianego bezpośrednio na sterowniku obrabiarki. Taka tokarka CNC do metalu jest najlepszym wyborem dla tokarza, dla którego będzie to pierwsza tokarka numeryczna.
Jeżeli poszukujemy rozwiązania bardziej zaawansowanego, tokarka numeryczna serii Haas ST może wykorzystywać już napędzane narzędzia oraz oś Y, co daje jej pewne cechy frezarki, co w połączeniu z podajnikiem pręta i hydraulicznym uchwytem trójszczękowym, pozwala na wydajną pracę w trybie automatycznym na znacznie bardziej zaawansowanych geometrycznie elementach. Taka tokarka CNC do metalu może zostać doposażona w drugie wrzeciono (tzw. przeciwwrzeciono), które w sposób automatyczny może przejąć przedmiot obrabiany z wrzeciona głównego tak, by przeprowadzić bez ingerencji operatora obróbkę w dwóch zamocowaniach i oddać do automatycznego odbiornika gotowy produkt.
Kiedy oczekujemy najwyższej wydajności, możliwości, dokładności ogólnie pojętego hi-endu, powinniśmy zastanowić się nad tokarką numeryczną segmentu premium, np. firmy Nakamura-Tome. Obrabiarki te mogą posiadać do czterech głowic narzędziowych, które są w stanie jednocześnie obrabiać materiał na dwóch wrzecionach, co w praktyce pozwala nawet na czterokrotne skrócenie czasu obróbki. Mogą być też wyposażone w głowicę skręcaną w osi B, co pozwala na wykonywanie na nich wszystkich operacji, zwykle zarezerwowanych dla frezarek pięcioosiowych.
Ostatnim przedstawicielem produktu są tokarki numeryczne typu szwajcarskiego (tzw. automaty) – dla małych średnicowo przedmiotów obrabianych. Gwarantują one największą dynamikę i najniższe czasy obróbki, jednocześnie oferując wysoce zautomatyzowaną produkcję. Produkty firm takich jak Nomura w połączeniu z podajnikiem pręta, pracują niemalże bezobsługowo i są najlepszym rozwiązaniem do bardzo dużych serii.