fotolia.com, 168968951 | Autor: Drobot Dean

Przy wyborze roweru powinniśmy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Liczy się zarówno jego rodzaj, marka, jak i wygoda użytkowania., Najlepiej kupować jednoślady w miejscach, które są dedykowane wyposażeniu sportowemu. Zakup w przypadkowych sklepach, które nie specjalizują się wyłącznie w sprzedaży tego typu sprzętu, wiąże się z pewnym ryzykiem. Oto krótki poradnik na temat tego, na co zwrócić uwagę przy kupnie roweru.

Gdy zależy nam na wysokiej jakości i trwałości, postawmy na popularną, sprawdzoną markę. Jeżeli chcemy mieć duży wybór, dobrze jest sprawdzić ofertę rowerowych sklepów internetowych. Zrezygnujmy z hipermarketów i innych miejsc, gdzie oferuje się kiepskiej jakości rowery bez gwarancji i serwisu. Nie kierujmy się wyłącznie niską ceną, ponieważ jednoślad to inwestycja na lata. Powinien zapewniać bezpieczeństwo i wygodę. Na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie służyć dany sprzęt. Czy planujemy pokonywanie tras w  terenie górskim? Czy może ma służyć nam wyłącznie do podróżowania po mieście? Chcemy jeździć wyłącznie rekreacyjnie, czy planujemy brać udział w zawodach?

Rozróżniamy cztery główne rodzaje tego typu sprzętu. Pierwszy z nich to modele szosowe przeznaczone do jeżdżenia wyłącznie po asfalcie. Kolejne to  rowery trekkingowe, które i pozwalają na zamontowanie bagażnika. Są idealne na turystyczne wyprawy, będą wygodne zarówno na trasach leśnych, jak i miejskich.

Coś dla fanów górskich wypraw, czy miejskiej, wygodnej jazdy? 

Jedną z najpopularniejszych opcji jest trzeci typ – rower górski (MTB). Idealny do poruszania się w trudnym terenie  i eksplorowania górskich tras. Lekki, ze wzmocnioną ramą,i agresywnymi oponami. . Nadaje się przede wszystkim dla fanów terenowych wycieczek , przyzwyczajonych do pochylonej pozycji w trakcie jazdy. Jest on często wyposażony w nowoczesne i bardzo wytrzymałe podzespoły. Chętnie wybieranym osprzętem z tej kategorii jest np. profesjonalna seria Shimano Deore XT m8000. Ostatni rodzaj to tzw. holender, czyli typowy rower miejski. W tym przypadku przyjmuje się bardzo wygodną, wyprostowaną pozycję. Będzie idealny dla osób chcących jeździć wyłącznie po asfalcie, szukających sprzętu wyposażonego w światła, błotniki i bagażnik. Jednak należy pamiętać, że jest on dość ciężki i stosunkowo rzadko posiada przerzutki czy amortyzatory.

Rower warto dopasować nie tylko do stylu jazdy, tras, które zamierzamy pokonywać, ale również do naszych warunków fizycznych. Zwróć uwagę na amortyzację roweru, zwłaszcza wtedy, gdy zdarza ci się cierpieć na bóle pleców. Rozmiar ramy będzie zależny od twojego wzrostu Nie powinieneś jeździć z bardzo nisko pochylonym ciałem i mocno wyciągniętymi rękami, więc zwróć uwagę na długość mostka. Należy dostosować też wysokość siodełka. Siedząc na rowerze, pięta wyprostowanej nogi musi dotykać pedału, który znajduje się przy podłożu. Dzięki temu unikniesz bólów kręgosłupa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here