Salon – „centrum dowodzenia” w Twoim domu

Salon to szczególne miejsce w każdym mieszkaniu i domu jednorodzinnym. To w nim spędzamy nasz czas wolny, odpoczywamy, zażywamy relaksu, oglądając telewizję lub czytając książkę. Co równie ważne, salon to miejsce spotkań z naszymi najbliższymi oraz z odwiedzającymi nas gośćmi. W pewnym sensie to „miejsce dowodzenia” w każdym gospodarstwie domowym, w którym domownicy spotykają się, by miło spędzić z sobą czas. 

Przygotowując się do urządzenia salonu, szczególną uwagę zwracamy na dobór mebli, które będą stanowić jego wyposażenie. Wśród tych najważniejszych nie może oczywiście zabraknąć dużego siedziska, na którym zmieszczą się 2-3 osoby lub nawet więcej. Mowa przede wszystkim o kanapach, które niekiedy zastępujemy wersalkami lub sofami. Poniżej przedstawiamy garść porad skierowanych do osób przygotowujących się do zakupu kanapy.

Jak wybrać kanapę do salonu?

Salon, zwany również pokojem dziennym, to pomieszczenie, w którym wygoda liczy się najbardziej. Najlepszym sposobem zapewnienia w nim miłej atmosfery jest wyposażenie go w meble gwarantujące możliwość odpoczynku oraz relaksu. Nic nie zastąpi długich, jesiennych wieczorów, spędzonych przy książce i herbacie na wygodnej kanapie.

Wiele osób planujących zakup mebli do salonu decyduje się właśnie na kanapę. Można wymienić wiele zalet płynących z zakupu tego mebla. Przede wszystkim – może on pełnić dwie bardzo ważne funkcje. Po pierwsze, gwarantuje sporo miejsca do siedzenia, czasem nawet dla ponad 3 osób. Po drugie, można go rozkładać i tym samym zmieniać w przestronne łóżko. Tak przygotowane posłanie pozwala na bezproblemowe i wygodne przenocowanie nawet dwóch osób. Zazwyczaj mechanizm rozkładania kanapy jest niezwykle łatwy w obsłudze i polega po prostu na podniesieniu podstawy mebla. W rozległym wnętrzu kanapy możemy zaś przechowywać kołdry, poszwy, poszewki czy prześcieradła.

Wśród dostępnych kanap znajdziemy modele podłużne oraz w kształcie litery „L”, przeznaczone do stawiania w kątach pomieszczeń. Te ostatnie są wybierane zwłaszcza do niedużych salonów lub tych o nieregularnym kształcie. Niektóre kanapy narożne są przy tym bardziej praktyczne od ich odpowiedników o standardowym kształcie. Znaleźć możemy modele wyposażone w podłokietnik, pełniący również funkcję niedużego blatu, a także możliwe do schowania w kanapie pufy. Kanapy narożne również można rozkładać, tworząc posłanie o większej powierzchni.

Kanapy kupujemy często w zestawach razem z fotelami. Taki wybór ma dwa zdecydowane plusy, którymi są dopasowanie estetyczne kupowanych mebli oraz ich niższa cena niż w przypadku zakupu rozłącznego. Ponieważ często ulegają zabrudzeniom, a materiał, z którego są wykonane, nie ułatwia czyszczenia, polecamy rozważyć możliwość zakupu kanapy wyposażonej w wymienny pokrowiec. Ta przeznaczona do zdejmowania i ponownego zakładania tkanina nadaje się do prania w pralce. Rozwiązanie to szczególnie chętnie wybierają rodzice małych dzieci, które mają tendencję do brudzenia otaczającej je przestrzeni.

Ważny jest też dobór odpowiednich poduszek do kanapy. Przystępując do ich zakupu, warto mieć na uwadze zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne. Poduszki mogą stanowić świetny sposób na wykończenie aranżacji wnętrza. Wśród wielu dostępnych modeli znajdziemy takie w stylu minimalistycznym, rustykalnym, modernistycznym, a także w klasycznych, neutralnych barwach. Co ważne, kanapa wyposażone w poduszki gwarantuje, że każdy siedzący będzie mógł przyjąć najwygodniejszą dla niego pozycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here