Schody wewnętrzne - drewniane czy betonowe? Co wybrać?

Budując dom, zwykle planujemy więcej niż jeden poziom. Trzeba jednak wybrać też rodzaj materiału, z którego wykonamy schody – popularne są m.in. beton oraz drewno. Warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim względami praktycznymi i dobrze przemyśleć tę kwestię, gdyż schody to kosztowna inwestycja.

Harmonia w aranżacji wnętrz

Niezwykle ważne jest zachowanie harmonii, dlatego też trzeba wybrać schody odpowiednie do stylu naszego domu. Aranżację warto wykonać już wcześniej, aby móc je wybudować już na początku budowy – przydadzą się do przenoszenia materiałów i realizacji prac na piętrze czy poddaszu. Popularne są m.in. schody żelbetowe oraz drewniane.

Jeśli w kuchni wykonaliśmy np. blat dębowy, a w salonie położyliśmy podłogę z tego naturalnego materiału, warto wykonać także takie schody wewnętrzne – stopień drewniany doda wnętrzu szlachetności i będzie idealnie harmonizował z całością.

Konstrukcje betonowe i stopień drewniany

Schody z betonu łączą się z konstrukcją domu, dlatego też wykonuje się je już na etapie projektowania, gdyż należy przygotować zbrojenia itd. Mają opinię solidnych, trwałych bezpiecznych, ale większą popularnością cieszyły się w latach poprzednich.

Cenione są też za praktyczność i funkcjonalność. Mimo to zajmują bardzo dużo miejsca i odbierają wnętrzu lekkości, mogą nawet wywołać przytłaczające wrażenie. Sprawdzą się w dużych i przestronnych wnętrzach, urządzonych minimalistycznie. Można co prawda zamówić do nich stopnie drewniane, które nieco ocieplą całe wrażenie.

Schody i blat drewniany – eleganckie i modne wnętrze

Schody drewniane zapewniają większy wybór kształtu, formy, koloru itd. Drewno broni się samo, dlatego też warto i inne elementy wykonać z tego materiału, np. blaty drewniane w kuchni, podłogę itd.

Do budowy schodów z drewna można wykorzystać drewno lite lub klejone – np. blat dębowy, bukowy itd. Trzeba też pamiętać o pielęgnacji, czyli impregnacji drewna, co dla niektórych może być ich wadą. Przede wszystkim jednak są droższe, mimo że wyjątkowo eleganckie. Zdarza się jednak, że są one jedynym możliwym rozwiązaniem, np. w przypadku lekkich konstrukcji.

Mimo to mają też wiele zalet – nie trzeba ich projektować już na początkowym etapie budowy, gdyż mają samonośną konstrukcję i dodatkowe zbrojenia nie są potrzebne. Można je zaprojektować w dowolnym momencie. Gotowe elementy zamawia się kilka tygodni przed zamieszkaniem. Nie dominują, mogą stanowić także ozdobę wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here