Sinice to bakterie, produkujące szkodliwe dla zdrowia człowieka substancje toksyczne. Zatrucie sinicami prowadzi do występowania takich objawów, jak: bóle brzucha, wymioty, biegunka, podrażnienia skóry, łzawienie oczu. Szkodliwe toksyny, wytwarzane przez bakterie, uszkadzają wątrobę, nerki, prowadzą do porażeń mięśni, a nawet problemów z oddychaniem.
Profilaktyka zatrucia sinicami to unikanie pływania w miejscach, gdzie toksyczne bakterie występują. Informacje o tym, czy woda w danym kąpielisku jest przydatna do kąpieli czy nie, można znaleźć na ogólnopolskim serwisie kąpieliskowym prowadzonym przez GIS (Główny Inspektorat Sanitarny), a także bezpośrednio na stronie stacji sanitarno-epidemiologicznej konkretnego województwa w Polsce.
Sinica – co to jest?
Sinice to bakterie samożywne, które bytują głównie w zbiornikach wodnych, zarówno w wodach słonych, jak i słodkich. Niektóre z nich podczas zakwitów, wytwarzają toksyny, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Sinice w morzu czy w jeziorze powodują charakterystyczne zielone lub sino-brązowe zabarwienie wody bądź też specyficzny nalot, który przypomina trochę pływające glony. Na toksyczne bakterie człowiek jest najbardziej narażony latem, kiedy to przypada okres ich zakwitów. Sinice najlepiej rozwijają się w wodzie silnie zanieczyszczonej, a dodatkowe czynniki, które sprzyjają ich występowaniu to, np.: brak wiatru i wysoka temperatura.
Sinica – objawy zetknięcia z toksynami
Człowiek po zetknięciu z toksycznymi związkami chemicznymi produkowanymi przez sinice może skarżyć się na wiele dolegliwości, zarówno zmiany skórne, jak i problemy gastrologiczne. Pierwsze niepokojące objawy mogą pojawić się tuż po wyjściu z wody, a nawet po kilku czy kilkunastu godzinach od ostatniej kąpieli. Sygnałami świadczącymi o tym, że doszło do zetknięcia się z toksynami wytwarzanymi przez sinice w czasie zakwitu, o których można przeczytać również na stronie: zdrowie.tvn.pl, są np.:
- zaczerwienienie, świąd, swędzenie skóry,
- wysypka,
- łzawienie i zaczerwienienie oczu.
W sytuacji, gdy podczas kąpieli, przez przypadek, dojdzie do napicia się skażonej wody, mogą pojawić się gorączka, a także objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak:
- biegunka,
- nudności i wymioty,
- ból brzucha.
Do czego może doprowadzić zatrucie sinicami?
Sinice wytwarzają toksyczne substancje, z których najbardziej niebezpieczne, zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka to: saksitoksyna, cylindrospermopsyna, endoioksyna oraz mikrocystyna. Zatrucie toksynami prowadzi do:
- podrażnienia skóry, spojówek, a także żołądka oraz jelit,
- uszkodzenia nerek,
- porażenia mięśni,
- niewydolności oddechowej, która może spowodować silne duszności,
- wyniszczania hepatocytów stanowiących podstawową jednostkę czynnościową wątroby.
Nie każdy kontakt z toksycznymi substancjami wytwarzanymi przez sinice musi zakończyć się przykrymi dolegliwościami. Do grupy osób, które są najbardziej narażone na chorobę, należą ludzie z osłabionym układem immunologicznym bądź nie w pełni wykształconym, np. dzieci, a także posiadające zranieniami na skórze czy popękane pięty.