keto slodycze

Słowa „keto” i „słodycze” zazwyczaj nie idą w parze. Ale dzięki kilku prostym zamianom składników słodycze ketogeniczne pozwolą Ci zaspokoić apetyt na słodkości bez konieczności łamania zasad tej wysokotłuszczowej, niskowęglowodanowej diety.

Dieta ketogeniczne – dieta bez cukru?

Dieta ketogeniczna w standardowej wersji zakłada, że 80-90% kalorii będzie pochodzić z tłuszczu, 5-15% z białka, a 5% z węglowodanów. Nie jest to więc całkowicie dieta bezcukrowa, ale spożycie cukrów musi być na niej mocno ograniczone. Jadłospis diety ketogenicznej powinien zawierać przede wszystkim nieprzetworzone mięso, owoce morza, ryby i jajka. Unikać należy pokarmów bogatych w węglowodany, takich jak makaron, ryż, ziemniaki czy niektóre owoce.

Co dzieje się z Twoim ciałem na diecie keto?

Kiedy drastycznie zmniejsza się spożycie węglowodanów i zastępuje się je tłuszczami, organizm wchodzi w stan metaboliczny zwany ketozą. Ketoza polega na produkcji ciał ketonowych z zapasów tłuszczu. Występuje, gdy organizm zaczyna używać tłuszczu jako głównego źródła paliwa z powodu ograniczonego dostępu do glukozy. Dzięki temu dieta ketogeniczna pomaga skutecznie spalać tkankę tłuszczową.

Jak dużo cukru można jeść na diecie keto?

Aby wejść w stan ketozy, należy upewnić się, że spożywamy tylko około 20-50 gramów węglowodanów dziennie. Wiele osób stosujących dietę keto liczy „węglowodany netto”, czyli węglowodany całkowite minus błonnik. Błonnik nie jest „wliczany” do sumy węglowodanów, ponieważ nie jest trawiony. Tak czy inaczej, ilość cukru, który można spożyć jest bardzo niska i wymaga starannego planowania. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości owoców, warzyw bogatych w skrobię, słodyczy lub pełnego ziarna może łatwo wytrącić Cię z ketozy.

Dlaczego warto ograniczyć spożycie cukru?

Dieta bezcukrowa (lub niskocukrowa) ma wiele, udowodnionych naukowo, korzyści zdrowotnych. Oto kilka najważniejszych:

  • zmniejsza apatyt i ułatwia utratę wagi;
  • stabilizuje poziom glukozy;
  • pomaga w walce z nadciśnieniem;
  • obniża poziom cholesterolu;
  • dodaje energii i poprawia koncentrację;

Słodycze na diecie ketogenicznej – najlepsze przepisy

Chociaż jadłospis diety ketogenicznej musi być bardzo restrykcyjny jeśli chodzi o spożycie węglowodanów słodycze na keto nie są całkowicie zakazane. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na wysokotłuszczowe, nieskowęglowodanowe słodkie keto przekąski, które z pewnością zaspokoją Twój apatyt na słodycze, jednocześnie nie zakłócając stanu ketozy.

3-składnikowe kulki serowe

To niezwykle prosty i szybki przepis na zdrowe słodycze na keto. Potrzebujesz tylko serka śmietankowego (115 g), masła orzechowego (30 g) i erytrytolu (2 łyżeczki). Zmieszaj wszystkie składniki i uformuj z nich kulki. Następnie włóż je do zamrażarki na około 2 godziny i gotowe!

Keto brownie

Keto brownies z ciemną czekoladą, mąką migdałową i erytrytolem (lub innym zamiennikiem cukru) są pyszne i zaspokoją Twoje czekoladowe pragnienia dostarczając zaledwie 1 g węglowodanów netto na brownie!

Keto lody waniliowe

Potrzebujesz tylko gęstej śmietany, masła, naturalnego słodzika i ekstraktu waniliowego, żeby szybko przygotować te pyszne i zdrowe lody.

Mus z masła orzechowego

W jednej misce ubij gęstą śmietanę, w drugiej zmiksuj masło orzechowe i serek śmietankowy z dodatkiem erytrytolu i ekstraktu waniliowego. Połącz składniki z obu misek i miksuj do uzyskania gładkiej masy. Włóż do lodówki na około 2 godziny, podawaj z kawałkami gorzkiej czekolady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here