Smart casual w modzie męskiej, czyli jak ubrać się wygodnie i na czasie

0
1540

Styl smart casual jest niezwykle uniwersalny – sprawdzi się na co dzień do pracy, spotkanie z klientem, wyjście na imprezę i wiele innych okazji. Wszystko dlatego, że odpowiednio dobierając poszczególne elementystroju , można sprawić, że stanie się on albo bardziej elegancki, albo jeszcze bardziej na luzie. Dodatkowo, wspomnianymi dodatkami można podkreślić indywidualny styl, charakter czy usposobienie. Jeśli nie do końca wiesz, czym jest styl smart casual lub chciałbyś poznać wszystkie możliwości, które oferuje, zapoznaj się koniecznie z tym artykułem!

Smart casual, czyli sportowa elegancja

Smart casual to połączenie dwóch stylów – sportowego i eleganckiego. Prawdopodobnie po raz pierwszy tego terminu użyto w latach 20. XX wieku. Prawdziwą popularność zdobył jednak w latach powojennych. Wówczas zaczęto używać również sformułowania business casual, bo styl ten początkowo był preferowany przez pracowników, tzw. white collar (białe kołnierzyki), którzy zwyczajowo do miejsca pracy wkładali pełny garnitur, ale z biegiem czasu odchodzili od tego stroju na rzecz sportowej marynarki, koszuli rozpiętej pod szyją, materiałowych spodni i skórzanych półbutów. Dziś trudno o jednoznaczną definicję stylu smart casual. Ogólnie jednak określa się go jednak jako schludny, w pewien sposób ustandaryzowany, ale jednoczenie stosunkowo nieformalny. Styl smart casual znacznie rozszerzył również swoje przeznaczenie – dziś można założyć go praktycznie do wszystkich okoliczności, które nie wymagają stroju formalnego.

Męskie marynarki i chinosy – podstawa stylu smart casual

Podstawą stylu smart casual zawsze powinna być odpowiednio dobrana męska marynarka, dopasowane do niej powinny być również spodnie. Najbardziej eleganckim wyborem będą chinosy, ale w niektórych okolicznościach można zdecydować się nawet na jeansy. Kosztem elegancji, zyskuje się wtedy więcej luzu. Wracając do marynarki, powinna mieć ona lekki i sportowy fason. W stylu smart casual można sobie pozwolić na więcej swobody, jeśli chodzi o kolorystykę czy wzornictwo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby marynarka była jasna (w klasycznych garniturach powinno się stawiać raczej na ciemne odcienie) lub z wyraźnie zaznaczonym wzorem – kratą lub paskami. Chinosy lub inne spodnie materiałowe należy dostosować do koloru marynarki, ale klasyczne i zawsze dobrze wyglądające zestawienia to marynarka w odcieniach niebieskiego i błękitu oraz brązowe lub beżowe spodnie. Możliwych połączeń jest jednak o wiele więcej, a w związku z tym, że smart casual nie jest stylem formalnym, nie trzeba trzymać się sztywnych reguł i można postawić na własne wyczucie czy odważne zestawienia. Z kilkoma przykładowymi połączeniami można zapoznać się na tej stronie: https://www.lancerto.com/pl/shop-by-look/smart-casual.html.

Koszula czy t-shirt? – oba pasują do smart casula!

Do stylu smart casual można dobrać wiele rodzajów garderoby pod marynarkę. Dobrym pomysłem jest koszula – jej kolorem i wzorem można „modyfikować” elegancję całego zestawienia. Gładka i jasna koszula nada całej stylizacji więcej dystynkcji, z kolei kolorowa koszula z wyraźną kratą podkreśli luz i nieformalność. Warto jednak zachować w połączeniach umiar – jeśli marynarka ma wzór, koszula powinna pozostać gładka lub mieć wzór bardzo stonowany i na odwrót. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pod marynarkę włożyć koszulkę polo, a nawet T-shirt. Taki strój traci trochę na swojej uniwersalności, bo znacznie ogranicza liczbę sytuacji, w których można go włożyć, ale z drugiej strony podkreśla charakter i indywidualny styl. Zwłaszcza jeśli nadruk na T-shircie nie jest przypadkowy.

Dodatki – styl smart casual pozwala na wiele!

Duża swoboda w stylu smart casual panuje również w kwestii dodatków. Te, często pełnią funkcję najbardziej charakterystycznych elementów całego stroju. Wybór jest bardzo szeroki. Do koszuli można wybrać kolorowy, ale nie jedwabny, krawat – to zbyt elegancki materiał. Lepiej postawić na dość ekstrawagancki krawat knit wykonany z dzianiny. Osoby, które jeszcze bardziej chcą podkreślić swój indywidualizm, a nawet dobrze rozumiany ekscentryzm, mogą postawić na bardzo oryginalną muchę. Duża dowolność panuje również przy wyborze poszetki czy skarpetek. Szczególnie te ostatnie są dziś dostępne w naprawdę fantazyjnych wzorach i kolorach, często pary nie są takie same, a zamiast wzoru łączy je tematyka. Warto jednak w doborze dodatków zachować pewien umiar. Ważne jest, aby ubranie nie stało się przebraniem, a styl smart casual, oprócz tego, że wygodny, pozostawał także schludny i na swój sposób elegancki.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here