Stosowany ubiór na pogrzebie

Pożegnanie bliskiej nam osoby to ciężkie przeżycie. Oprócz straty, która się z tym wiąże, wiele czasu trzeba poświecić na przygotowania związane z tą uroczystością. To czas gdy musimy pożegnać bliską nam osobę, ale też by poradzić sobie z wieloma, czasem bardzo przykrymi obowiązkami.

Pogrzeb to ceremonia, co do której podniosłego nastroju nie trzeba nikogo zapewniać. Prędzej czy później każda osoba w pewnym okresie życia musi się zmierzyć z bólem i stratą związaną ze śmiercią gdy bierze udział w pogrzebie członka rodziny, bliskiego znajomego lub drogiego nam przyjaciela. W pewnym sensie takie są właśnie koleje życia i niestety nie zawsze można coś z tym począć. W tym czasie warto też gdy znany nam jest czas pogrzebu, skupić się na oddaniu bliskim czci poprzez stosowny ubiór. Jak wygląda savoir vivre na pogrzebie i o czym zdecydowanie należy pamiętać?

Nasz ubiór powinien przejawiać się głównie w kolorze czarnym. Jest to kolor żałoby i przeważnie właśnie takie ubrania stosuje się podczas pogrzebu najczęściej by oddać zmarłym honor podczas ceremonii. Tradycja ta wiąże przede wszystkim najbliższą rodzinę osoby zmarłej. Stosowany ubiór na pogrzeb ma być obrazem nas samych i zaakcentować ból jaki wiąże się ze stratą ukochanej osoby, a także pokłonem oraz oddaniem należnego jej szacunku. Stosowny ubiór w czerń podkreśla nie tylko podniosły i wyjątkowy charakter ceremonii, ale też jej odzwierciedleniem smutnego nastrój nas samych podczas ostatniego pożegnania.

Pytanie jak się ubrać na pogrzeb dotyczy także tych dalszym krewnych czy znajomych. Osoby nie będące w bliskich relacjach i nieszczególnie spokrewnione ze zmarłym, a także znajomych z pracy lub sąsiadów. Ich nie musi dotyczyć wymóg czarnych ubrań, wystarczy, by kolory były bardziej stonowane oraz zauważalnie ciemne. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jak stosownie się ubrać na pogrzeb możemy zapytać zakład pogrzebowy, o udzielenie nam rady w tej kwestii. Niektóre zakłady pogrzebowe jak zakład pogrzebowy Nekropolis z Warszawy (tutaj) oferują możliwość zapoznania się z obowiązującymi kryteriami dotyczącymi ubioru podczas pogrzebu. To jaki będzie nasz ubiór zależy głównie od odcienia samego ubrania. Można nałożyć coś w ciemny grafit lub nawet ciemny brąz. Także w niektórych przypadkach jest dozwolona szarość w różnym tonie.

Barwa naszego stroju podczas pogrzebu musi być dostojna i odznaczać się elegancją, a także akcentować powagę uroczystości. Tym samym zastosowanie wzorów jak jasne i jaskrawe kolory nie zostaną dobrze odebrane i byłyby zdecydowanie naruszeniem dobrego obyczaju.

Pogrzeb jest niezwykle smutnym wydarzeniem i przede wszystkim bardzo trudnym dla najbliższej rodziny. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące grzeczności w tych okolicznościach to po prostu najlepiej postawić na delikatność – mniej znaczy więcej, ciszej znaczy lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here