System ERP

Każde przedsiębiorstwo, które chce prawidłowo i sprawnie funkcjonować, powinno być odpowiednio monitorowane oraz zarządzane. Do tego potrzebne są specjalne programy, aplikacje lub systemy. Nowoczesnym narzędziem do zarządzania różnymi obszarami w firmie jest system ERP. Jego najważniejszym zadaniem jest integracja wszystkich procesów zachodzących w danej organizacji.

System ERP – najważniejsze informacje

System ERP to narzędzie, które tworzy interaktywne środowisko, które pomaga analizować i zarządzać procesami biznesowymi przedsiębiorstwa. Wszystkie informacje, dane, działania są monitorowane w czasie rzeczywistym i na ich podstawie dokonywane są zmiany, wprowadzane są usprawnienia.

Ten nowoczesny system zarządzania obejmuje wiele obszarów działalności firmy. Dzięki niemu można zarządzać finansami organizacji, jej produkcją, dystrybucją, marketingiem, sprzedażą, serwisem, a także projektami. System ERP pozwala także na szybką analizę i raportowanie.

Kiedy powstał pierwszy system zarządzania typu ERP?

Historia powstania tego wszechstronnego systemu zarządzania ma swoje początki już w latach 70. Pojawiła się wtedy potrzeba lepszego zarządzania w produkcji, a dokładnie planowania zapotrzebowania materiałowego. System w skrócie nazywany był MRP i dotyczył tego, ile należy mieć materiału brutto do wytworzenia danej ilości produktów.

Później zaczęto myśleć również o tym, jak zwiększyć jakość i wydajność całej produkcji. Stwierdzono, że będzie do tego potrzebny system, który będzie pozwalał monitorować i ustalać harmonogram wszystkich procesów produkcji. Tak właśnie powstał pierwszy system ERP. W późniejszych latach był on zmieniany, ulepszany.

Obecnie system ERP jest tak rozbudowany, że można nim zarządzać całą firmą z jednego miejsca. To bardzo ułatwia kontrolowanie tego, co się w organizacji dzieje.

Czy praca z systemem ERP jest łatwa?

Na pewno przed wdrożeniem tego systemu do przedsiębiorstwa trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli już system działa w danej firmie, to należy go regularnie aktualizować, żeby nie był on przestarzały. Należy pamiętać, że różne technologie wciąż są ulepszane i trzeba być z takimi nowościami na bieżąco.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here