Szczoteczki elektryczne / soniczne dla dzieci

Na rynku można odnotować ostatnimi czasy nagły wzrost popularności szczoteczek elektrycznych i sonicznych. Ich producenci postanowili zadbać również o akcesoria do higieny jamy ustnej dedykowane ich najmłodszym użytkownikom. Dlatego zaczęli wprowadzać szczoteczki i specjalne końcówki dla dzieci. W większości, są one przeznaczone dla dzieci, które ukończyły już 3 lata, gdyż wcześniej ząbki dziecka, jak i samo dziecko nie są jeszcze gotowi na korzystanie lub choćby samo utrzymanie szczoteczki elektrycznej. Dopiero po skończeniu 3 lat, dziecko powinno już poradzić sobie z obsługą takiego urządzenia.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych dla dzieci

Szczoteczki elektryczne

Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim sposobem zasilania. Mogą być na baterie lub posiadać wbudowany akumulator z dołączoną ładowarką. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, np. szczoteczki na bateria pozwalają myć zęby w każdych warunkach, gdyż nie potrzebują podłączenia do prądu.

Szczoteczki z akumulatorem natomiast można ładować, nie ma konieczności wymiany baterii. Dodatkowo, w przeciwieństwie do szczoteczek na baterie, nie posiadają żadnych otwieranych klapek, dzięki czemu gwarantują o wiele lepszą wodoszczelność. Są jednak nieco cięższe, dlatego musimy sami ocenić, czy dziecko będzie w stanie wygodnie z nich korzystać.

Niewątpliwą cechą charakterystyczną dla wszystkich dedykowanych dzieciom szczoteczek jest wygląd. Są mniejsze i lżejsze od dorosłych modeli, dzięki czemu lepiej dopasowują się do małej rączki.  Posiadają również różne kolorowe nadruki, np. z postaciami z bajek Disneya, Star Wars i innymi, które są atrakcyjne dla dzieci. Mogą one same zdecydować o wyborze najfajniejszej szczoteczki.

Szczoteczki te oczywiście posiadają timer, odmierzający czas mycia zębów. Mogą również grać melodyjki w czasie szczotkowanie, co stanowi dodatkową atrakcję dla najmłodszych. Zazwyczaj muzyczka trwa ok. 1 minuty, by po równo rozdzielić czas na mycie dolnej i górnej części jamy ustnej. Żeby dziecko nie znudziło się w kółko odtwarzaną jedną i ta samą melodią, producenci wgrali ich aż kilkanaście.

Szczoteczki soniczne

Podstawową zasadą działania szczoteczek sonicznych, jest ruch wymiatający podłużnej końcówki. Dzięki temu w mieszaninie pasty i śliny tworzy się tzw. „chmura mikrobąbelków”, która dociera do wszystkich trudnodostępnych zakamarków i przestrzeni międzyzębowych. Główka szczoteczki porusza się z prędkością od 31000 ruchów na minutę. Dzięki ruchowi wymiatającemu szczotkowanie jest niezwykle skuteczne, ale tez delikatne.

Szczoteczki soniczne również są dedykowane dla dzieci, które ukończyły już 3 lata. One również przyciągają swoim kolorowym wyglądem młodych użytkowników. Maluch za pomocą naklejek, może wedle własnego gustu dopasować wygląd szczoteczki. Dodatkowo, szczoteczki soniczne posiadają wbudowany moduł Bluetooth, który możemy zsynchronizować z aplikacja na telefonie lub tablecie. Ma to na celu uatrakcyjnić dziecku mycie zębów poprzez zabawę oraz naukę prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Szczoteczki te również posiadają timer, możliwość wyboru trybu pracy oraz wskaźnik siły nacisku, informujący nas o zbyt mocnym przyciskaniu szczoteczki do powierzchni zębów.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci – wymienne końcówki

Z racji bogatej oferty wymiennych końcówek do szczoteczek, tu również spotkamy te dostosowane do potrzeb dzieci. Jest ich na tyle dużo, że na pewno znajdziemy wśród nich oryginalną, niedrogą końcówkę z pasującym do szczoteczki motywem. Końcówki do szczoteczek sonicznych są podzielone na dwie kategorie: dla najmłodszych dzieci – oznaczone symbolem 3+, a także dla dzieci nieco większych – symbol 7+. Różnią się one rozmiarem główki szczoteczki, która jest dopasowana do wielkości jamy ustnej dziecka, ze względu na jego wiek.

Szczoteczki dla dzieci zrobione są z miękkich włókien, które przeznaczone są do delikatnych dziąseł i szkliwa. Sprawia to, że są one bezpieczne w użyciu, a także pozwalają dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe i inne zakamarki. Końcówki od oryginalnych producentów są zazwyczaj pakowane w komplecie po dwie sztuki. Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 2 – 3 miesiące.

Możemy również zdecydować się na zakup tańszych zamienników, których jest mnóstwo w Internecie. Znajdziemy zamienniki zarówno dostosowane do dziecięcych szczoteczek elektrycznych, jak i sonicznych. Te również posiadają podział na 3+ i 7+. Zamienniki zazwyczaj pakowane są po 4 sztuki i również posiadają bajkowe kolory.

Czy warto kupić dziecku szczoteczkę elektryczną / soniczną?

Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. Według badań, szczoteczki te są o wiele bardziej skuteczne (czasami nawet kilkusetkrotnie) od szczoteczek manualnych. Modele dziecięce można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Są tacy, którzy kupują samą dziecięcą końcówkę, którą następnie montują w dorosłym modelu szczoteczki. Pamiętajmy, że nasze dorosłe szczoteczki są większe i cięższe od dziecięcych. Posiadają również większą ilość obrotów, dlatego dziecku ciężko będzie manewrować taką szczoteczką.

Przede wszystkim wybierając szczoteczkę dla naszego malucha, powinniśmy wziąć pod uwagę jego wiek, by móc odpowiednio dopasować rozmiar szczoteczki. Dla najmniejszych dzieci, powinniśmy wybrac najmniejsze końcówki, by nie podrażniały one dziąseł, a także by maluch mógł z nich wygodnie korzystać. Jeśli chodzi o kwestię zasilania, to już nasz indywidualny wybór, czy wybierzemy szczoteczkę z akumulatorem, czy też na baterie.

Niektóre dzieci nie lubią mycia zębów, jest to dla nich nudne, trudne i monotonne zajęcie. Specjalnie dla nich możemy wybrac szczoteczkę z ulubionym bohaterem z bajki, taką która gra w czasie mycia, czy posiada specjalną aplikację. Sprawmy, by mycie zębów było dla dziecka atrakcyjną formą zabawy, dzięki czemu maluch polubi to zajęcie. Pomoże nam to w przyszłości uniknąć problemów z zębami dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here