Tachykardia

Częstoskurcz, nazywany z angielskiego tachykardią, jest rodzajem groźnych zaburzeń serca. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie powstaje naturalnie, czyli na przykład wskutek wysiłku fizycznego. Normą dla dorosłego człowieka jest od sześćdziesięciu do stu uderzeń na minutę, wszystkie wyniki dające znać o tym, że uderzeń jest więcej niż sto na minutę, świadczy o stanie  chorobowym. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić, z czym związane jest przyspieszone bicie serca, trzeba znaleźć przyczyny, aby można zapobiec objawom oraz późniejszym, ewentualnym powikłaniom takiego stanu zdrowia. Jeśli chodzi o nasze dzieci, kwestia normalnych uderzeń serca na minutę jest nieco inne i  zależy zwykle od wieku dziecka, w jakim się znajduje. Od urodzenia puls dziecka regularnie przyspiesza, osiągając w drugim miesiącu życia swoje maksimum, czyli średnio sto pięćdziesiąt do stu sześćdziesięciu uderzeń na minutę, a następnie nieco zwalnia, aby ostatecznie zatrzymać się na wyniku, jaki przedstawia się u osób dorosłych.

Tachykardia u dzieci

Dziecko w każdym wieku ma nieco inną regularność uderzeń serca na minutę, dlatego najlepiej dobrze to kontrolować, aby nie było przykrych niespodzianek. W pierwszych trzech latach życia objawem tachykardii jest puls wynoszący więcej niż sto dwadzieścia czy sto dwadzieścia pięć uderzeń na minutę, w kolejnych dwóch latach wynoszący około stu uderzeń na minutę.  W przedziale wiekowym miedzy pięć a osiem lat objawy tachykardii zaczną pojawiać się przy około osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu ośmiu uderzeń serca na minutę. W wieku między ósmym a dwunastym rokiem życia serce bije zbyt szybko, jeśli można naliczyć około osiemdziesięciu uderzeń na minutę, a w wieku między dwunastym a szesnastym rokiem życia – oko siedemdziesięciu pięciu.

co może oznaczać dla nas tachykardia

W jaki sposób objawia się tachykardia?

Tachykardia jest bardzo charakterystycznym schorzeniem, dającym trudne do pomylenia z czymś innym objawy.  Odczuwalnymi objawami tachykardii jest przede wszystkim nieprzyjemne uczucie kołatania serca, związane z jego nieregularnym oraz mocnym i przyspieszonym biciem. Tętno obwodowe bywa w takich chwilach również podwyższone i najczęściej mieści się w przedziale między sto a sto osiemdziesiąt uderzeń. Czasem dochodzi również do sytuacji, w której serce nie jest w stanie pompować na tyle dużo krwi, żeby tym samym móc odpowiednio dotlenić wszystkie komórki organizmu. Wtedym mogą następować zawroty głowy, a przed oczami mogą pojawiać się tak zwane mroczki. Zwykle pacjent w takich chwilach czuje się, jakby miał za chwilę zemdleć, a w klatce piersiowej może odczuwać ból, może pojawiać się także niska tolerancja na wysiłek fizyczny czy napadowy kaszel. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do utraty przytomności czy do tak zwanej „nagłej śmierci sercowej”, noszącej swoją nazwę od angielskiej nazwy przypadłości, która ma miejsce na skutek ustania krążenia krwi. Jeśli serce bije jak oszalałe dłużej niż sześć minut, konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty, który podejmie się diagnozy oraz ustali kolejne kroki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here