West Coast Swing

Czy znacie to uczucie, gdy krążąc po supermarkecie lub galerii handlowej w celach tak przyziemnych, jak zrobienie zwykłych zakupów nagle słyszycie muzykę, która porywa was do tańca? Nieśmiało więc tylko podrygujecie nogą lub też całym ciałem a w głowie wyobrażacie sobie, jak wyglądałby taniec do piosenki, która leci w radiu. Jeśli odpowiedź brzmi ‘’TAK!’’, to mamy świetną wiadomość. Taniec o nazwie West Coast Swing pozwoli zaspokoić wasze pragnienia, gdyż oparty jest on na improwizacji i losowości!

Coś więcej o West Coast Swing

Improwizowany taniec o którym mowa, powstał w latach 50-tych XX wieku w Południowej Kalifornii. Jak to się stało, że w ogóle się pojawił? Wszystko zaczęło się oczywiście od popularnego tańca swing. Ten z kolei rozwijał się prężnie w latach 20-tych XX wieku. Był to energiczny taniec wykonywany do muzyki jazzowej, która stawała się coraz popularniejsza w tamtych czasach.

Swing na tyle bardzo się przyjął, że w latach 50-tych zaczęły powstawać jego liczne wariacje. Jedną z nich był West Coast Swing. Co ciekawe, mimo że WCS powstało ze swingu, to dzisiaj nie ma z nim tak wiele wspólnego – nie wykonuje się go zgodnie ze ścisłymi regułami swingu i posiada własne, charakterystyczne kroki.

Jak tańczy się West Coast Swing?

WCS to taniec prawie całkowicie improwizowany. Tańczy się go w parach i to często losowo stworzonych. Jak to więc jest, że partnerzy się nie gubią? Taniec ten posiada podstawowe kroki (liczenia na 6 i na 8) i jedynie do nich należy się stosować, reszta jest całkowitą improwizacją.

Ponadto, jeśli partnerzy mają zamiar zaprezentować figurę, to zaczyna się to powolnym zbliżeniem partnerki do partnera. Natomiast gdy figura się kończy, to przez partnerkę wykonywany jest potrójny krok. Jeśli chodzi o prowadzenie w tańcu, to West Coast Swing nie posiada sztywnych reguł. Prowadzić może mężczyzna lub kobieta. Zależnie od tego, w jakim kierunku potoczy się taniec i na co będą mieli ochotę partnerowie.

Przyciągająca uniwersalność i dowolność

Największą zaletą West Coast Swing jest jego uniwersalność. Można go tańczyć do większości typów muzyki. Będzie to oczywiście Jazz, ale i Blues, Pop, Hip-Hop, Disco. Taniec sam w sobie nie jest sprecyzowany. Można tak naprawdę próbować łączyć wiele różnych styli i dać się ponieść fantazji. Dlatego nauka tańca, jakim jest WCS przyda się na różnego rodzaju imprezach. Wystarczy czuć muzykę, znać podstawowe kroki i lubić tańczyć!

Warto również pamiętać o zalecie WCS, która dotyczy dowolnej interpretacji muzyki. To czy taniec będzie wykonany w sposób zabawny, emocjonalny, poważny czy z przymrużeniem oka, zależy tylko i wyłącznie od partnerów. Ten luz związany z tego typu tańcem jest o tyle fascynujący, że organizowane są także jego turnieje.

Wszelkie konkursy zazwyczaj kojarzone są ze sporymi przygotowaniami. Nie w przypadku West Coast Swing’a. Na takich turniejach tancerze nie tylko nie wiedzą, do jakiej piosenki będą mieli zatańczyć, ale i z kim! Losowana jest więc muzyka oraz partner. Oglądanie takiego przedstawienia to naprawdę dawka sporych emocji oraz ogromna przyjemność dla fanów tego rodzaju tańca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here