dieta

Nietolerancje pokarmowe wiążą się z nieprzyjemnymi objawami po spożyciu określonych pokarmów. Do popularnych symptomów należą wzdęcia, biegunki, zaparcia i bóle brzucha. Nietolerancje pokarmowe mogą być zależne od przeciwciał IgG – wtedy są to alergie pokarmowe – lub niezwiązane z nimi. Aby wykryć, jakie pokarmy powodują reakcje alergiczne, stosuje się specjalne testy na nietolerancje pokarmowe. W kontrolowany sposób podaje się pacjentowi najpopularniejsze alergeny i obserwuje reakcje organizmu.

Nietolerancje pokarmowe – jak je wykryć?

Rozróżnienie między alergiami pokarmowymi a nietolerancjami niezależnymi od przeciwciał jest ważne. Alergia na niektóre pokarmy, na przykład orzeszki ziemne, może skutkować wstrząsem anafilaktycznym w przypadku spożycia alergenu. Jest to sytuacja zagrażająca życiu i wymagająca podania epinefryny. Z kolei nietolerancje pokarmowe niepowiązane z immunoglobulinami powodują jedynie symptomy ze strony układu pokarmowego. Niezależnie od tego, czy podejrzewamy alergię, czy nietolerancję, warto wykonać testy. Dzięki nim dowiemy się, które składniki pokarmów powodują niepożądane reakcje i będziemy mogli wprowadzić dietę eliminacyjną.

Do częstych nietolerancji pokarmowych należy nietolerancja laktozy i nietolerancja glutenu. Ponieważ substancje te występują w wielu pokarmach, pacjenci mogą mieć problem z rozpoznaniem przyczyny dolegliwości. Zastanawiają się: jak sprawdzić czy mam nietolerancje pokarmowe i dowiedzieć się, który składnik powoduje nieprzyjemne objawy? Odpowiedzią są testy na nietolerancje pokarmowe oraz testy alergiczne. Takie badania wykonywane są prywatnie w laboratoriach. Testy składają się z pakietów, obejmujących dziesiątki lub setki popularnych alergenów. Liczba substancji, pod kątem których wykonywany jest test, decyduje o jego cenie. Czasami nietolerancja pokarmowa jest na tyle rzadka, że konieczne jest wykupienie pakietu z nawet 280 alergenami, by namierzyć szkodliwą substancję.

Ofertę testów na nietolerancje pokarmowe zależne i niezależne od przeciwciał można znaleźć pod adresem: https://zdrowegeny.pl/test-nietolerancje-pokarmowe. Można tam znaleźć pakiety dostosowane dla konkretnych grup osób, na przykład wegetarian. Niektóre testy wykonywane są drogą wysyłkową, co oznacza, że nie trzeba osobiście stawiać się w punkcie diagnostycznym, lecz wysłać próbkę krwi do badania. Wykrycie nietolerancji pokarmowych pozwala zmodyfikować dietę i zminimalizować dyskomfort związany z niechcianymi reakcjami układu pokarmowego. Poprawa jakości życia jest celem testów na nietolerancje pokarmowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here