Mózg człowieka rozwija się wraz z ilością dostarczanych mu bodźców, jednak wraz z upływem czasu jego zdolności poznawcze zmniejszają się. Ćwiczenia na pamięć to doskonały sposób, aby samodzielnie wykonać trening mózgu. Jak to zrobić?
Kondycja mózgu – dlaczego to takie ważne?
Mózg to najważniejszy narząd ludzkiego organizmu – to właśnie od niego zależy funkcjonowanie innych organów. Jednak wraz z wiekiem zdolności poznawcze mózgu zmniejszają się i jego ogólny stan ulega pogorszeniu. Wpływ na ten proces mają także czynniki zewnętrzne, czyli szybkie tempo życia i natłok informacji, stres, przemęczenie oraz zautomatyzowanie życia w wielu sferach.
Przykładowo, nie musimy pamiętać numerów telefonów bliskich osób, mając je w pamięci urządzenia. Ba, nie musimy już nawet przyciskać klawisza wybierania numeru – możemy zrobić to przy pomocy komendy głosowej. To tylko jeden z wielu powodów, dla których w obecnych czasach kondycja mózgu może ulec pogorszeniu znacznie szybciej niż kiedyś.
Chcąc więc jak najdłużej czuć się dobrze i cieszyć się doskonałą sprawnością umysłową, warto zawczasu się o nią zatroszczyć. W tym celu należy wdrożyć do swojej codziennej rutyny trening mózgu – wystarczy kilkanaście minut dziennie, aby dostarczyć temu narządowi bodźców potrzebnych do rozwoju.
Trening mózgu – o co chodzi?
W treningu mózgu chodzi przede wszystkim o dostarczanie mu nowych bodźców, które stymulują proces tworzenia się połączeń komórkowych opóźniających starzenie się tego organu. Za jeden z najlepszych sposobów uważa się naukę języków obcych. Poznawanie nowego języka to doskonała okazja, by zmierzyć się z nieznanymi dotąd zasadami gramatycznymi, powiązaniami z innymi językami, nowym sposobem wymowy. Nauka języka pomaga wyrobić nawyk systematyczności, a dodatkowo sprzyja ćwiczeniu pamięci – zarówno krótkotrwałej, jak i długotrwałej.
Oprócz tego cenną metodę stanowią łamigłówki oraz ćwiczenia na pamięć. Łamigłówki wymagają odejścia od schematycznego myślenia i „kombinowania”. To także doskonały trening koncentracji i myślenia przyczynowo-skutkowego. Krzyżówki z kolei umożliwiają poznanie nowego słownictwa i wymagają wytężenia pamięci – taka rozrywka pomoże uświadomić sobie, że mózg często przechowuje nawet informacje, które nie są na co dzień wykorzystywane! Od czasu do czasu warto sięgnąć także po sudoku – tego typu zadania angażują wszystkie procesy myślowe, w tym logiczne myślenie.
Na uwagę zasługują także typowe ćwiczenia na pamięć, takie jak zapamiętywanie listy zakupów. W obawie przed pominięciem któregoś z produktów zaczynamy opracowywać strategię, planując, które alejki w sklepie należy po kolei odwiedzić. Ważne, aby starać się odtworzyć taki plan w sklepie. Przy długiej liście produktów zapamiętanie wszystkiego może stanowić nie lada wyzwanie, ale nie ma rzeczy niemożliwych, a satysfakcja z poprawnie wykonanego zadania będzie przeogromna!