Odpowiednia ochrona czworonoga przed kleszczami jest bardzo ważna, dlatego każdy właściciel powinien mieć chociaż podstawową wiedzę w tej kwestii. Zabezpieczenie psa w sezonie na żadne krwi pasożyty może pomóc w uniknięciu wielu nieprzyjemnych dolegliwości i groźnych chorób odkleszczowych. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać produkty przeciw kleszczom dla psów.
Obroża, krople czy spray?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnego psa. Najczęściej właściciele sięgają po obroże przeciw kleszczom, które mogą dodatkowo zabezpieczać przed pchłami. Sporą zaletą tego typu produktów jest ich i długie działanie, które może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. Ponadto kąpiel nie osłabi działania obroży, jeśli oczywiście zdejmie się ją przed myciem psa.
Sporą popularnością na stronie https://petcentrum.pl/ cieszą się również krople i spraye. Kropelki aplikuje się w konkretnym miejscu na skórze psa (zazwyczaj w okolicach karku), natomiast spray rozpyla się na powierzchni skóry z lekko odgarniętą sierścią. Takie specyfiki zaczynają działać zazwyczaj w ciągu 24-48 h i zapewniają ochronę przez około miesiąc. Na rynku dostępne są obroże, krople i spraye wodoodporne.
Działanie produktów przeciw kleszczom
Nie istnieją produkty, które byłyby w stanie całkowicie zapobiec pojawieniu się kleszczy na skórze psa. Wiele z nich może jednak odstraszyć pasożyty i przez to zminimalizować ryzyko inwazji, co może być istotne w przypadku częstych spacerów do lasów i na łąki. Ponadto popularne obroże, krople i spraye ze sklepu PetCentrum.pl często dobrze radzą sobie z usuwaniem obecnych na skórze psa kleszczy, zabijając je w ciągu maksymalnie dwóch dni od zastosowania produktu.
Warto wiedzieć, że w przypadku obroży substancje odstraszające lub zabijające kleszcze ciągle i stopniowo rozprzestrzeniają się po sierści i skórze zwierzaka. Oznacza to, że ochrona nie obejmuje jedynie okolicy szyi. Z kolei krople i spraye często nie zabezpieczają przed przyczepieniem się kleszcza do skóry, ale powodują jego śmierć i odpadnięcie. Czasami konieczne może być delikatne strzepnięcie martwego kleszcza z sierści psa.
Przeciwwskazania do stosowania
Choć substancje obecne w środkach przeciw kleszczom są szkodliwe dla pasożytów, to nie stwarzają zagrożenia dla samego psa. Są również bezpieczne dla ludzi, należy jednak nieco uważać w przypadku dzieci, które mogą przenieść produkt do jamy ustnej po dotknięciu zwierzaka. Ponadto należy upewnić się, że pies nie ma alergii na składniki obecne w obroży, kroplach lub sprayu.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku suczek w ciąży i okresie karmienia, ponieważ większość produktów przeciw kleszczom może być dla nich szkodliwa. Ponadto nie należy stosować ochrony przed kleszczami u zwierząt chorych i w okresie rekonwalescencji. Bardzo istotne jest także dopasowanie środków do wieku i wagi psa – ma to szczególne znaczenie w przypadku szczeniąt i psów masie ciała mniejszej niż 2 kg.