Lato, bezchmurne niebo, gorące promienie słoneczne na skórze — aż szkoda nie wykorzystać tych dni spędzając większość czasu np. na plaży. Niezależnie od wieku uwielbiamy to. Dodatkowo niesie to za sobą bardzo wiele korzyści, między innymi produkcję witaminy D3. Jednak trzeba uważać, ponieważ niesie to za sobą pewne zagrożenia. Jednym z nich jest udar słoneczny.
Udar słoneczny – przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
Osoby starsze oraz dzieci szczególnie powinny uważać. Niebezpieczne jest zbyt długie przebywanie podczas upału na pełnym słońcu. Nieważne czy tylko się opalamy, spacerujemy czy bawimy. Niektóre leki wzmagają wrażliwość na słońce (np. antydepresyjne, antykoncepcyjne), warto więc skonsultować z lekarzem czy leki, które zażywamy, działają w ten sposób. W godzinach południowych (między 11 a 15) promienie słoneczne są najsilniejsze. Jednak nie tylko na świeżym powietrzu jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Zbyt długie przebywanie w gorących i parnych pomieszczeniach również może skutkować udarem cieplnym. Przebywanie w tych warunkach zbyt długo jest przyczyną nagromadzenia zbyt dużej ilości ciepła w organizmie. Dochodzi wtedy do zaburzenia regulacji cieplnej organizmu.
Udar słoneczny wywołuje wiele objawów, jednak uważajmy, by nie pomylić ich z inną chorobą. Odczuwamy ogólne osłabienie organizmu, może nawet dochodzić do utraty przytomności. Dochodzi do wymiotów i nudności. Czujemy dreszcze, bóle i zawroty głowy. Kolejnym objawem jest gorączka. Znacznie podwyższona temperatura ciała może przekraczać nawet 40°C. Puls jest przyspieszony oraz podwyższone ciśnienia krwi. Możliwe jest zaburzenie świadomości i zaburzenia psychiczne. Skóra staje się sucha, gorąca, zaczerwieniona, niekiedy pokryta bąblami. Narażamy się więc na oparzenia skóry I lub II stopnia. Szczególnym objawem udaru jest brak pocenia się.
Żeby uniknąć udaru słonecznego należy chronić głowę np. poprzez założenie kapelusza. Jasne, luźne ubrania sprzyjają ochronie przed przegrzaniem. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem nieprzepuszczającym promieni ultrafioletowych sprawdzą się do ochrony naszego wzroku. Musimy pamiętać o piciu dużej ilości płynów, unikając kawy, czarnej herbaty i alkoholu. Wysiłek fizyczny najlepiej wykonywać w chłodniejszych godzinach.
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego jest intuicyjna i łatwa. Polega na umieszczeniu chorego w chłodnym pomieszczeniu z dostępem do świeżego powietrza. Powinniśmy rozpiąć ubranie, by powietrze mogło chłodzić skórę. Jeśli twarz poszkodowanego jest zaczerwieniona, najlepsza jest pozycja półsiedząca. Jednak gdy osoba ma twarz bladą, należy ułożyć ją tak, by głowa znajdowała się niżej od tułowia (unosimy delikatnie nogi). Najlepiej, byśmy kończyny dolne masowali. Dzięki temu pomożemy przywróceniu prawidłowego krążenia krwi w organizmie poszkodowanego. Wskazane jest wezwanie lekarza. Stosujemy zimne okłady. Dbajmy o nawadnianie poszkodowanej, podając chłodne napoje. Przez kolejne 3 dni po udarze warto stosować 3 razy dziennie zimne okłady na głowę oraz należy unikać słońca.
Korzystajmy z uroków wakacji w bezpieczny sposób. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze. Chrońmy się przed udarem słonecznym.