Urlop macierzyński

Pracuję w dużej firmie gastronomicznej i zajmuję się stroną księgową i kadrową. Bardzo wiele kobiet przychodzi do mnie z pytaniami odnośnie urlopu macierzyńskiego, ich ilość w ciągu dnia jest tak duża, że czasami po trzy razy muszę każdemu z osobna tłumaczyć to samo, dlatego postanowiłam napisać oficjalne pismo dostępne dla każdego.
Pierwszym pytaniem, każdej z Pań, jest czy na macierzyńskim można pracować. Otóż drogie pracownice jeżeli decydujecie się na urlop macierzyński, nie możecie podjąć pracy, no chyba, że zrezygnujecie z przysługującego wam urlopu (jeżeli o to chodzi też są pewne warunki, które trzeba spełnić, o których napiszę w dalszej części). Niektóre z kobiet przebywając na urlopie decyduje się na pracę na „czarno”, co przypominam jest niezgodne z prawem i grozi karą grzywny.
Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie bez wyjątku i pracodawca nie może nam go odmówić. Wynosi on dwadzieścia tygodni i jest płatny sto procent. Młoda mam nie może zrezygnować z owego urlopu (ja osobiście uważam, że jest to bardzo dobry przepis, za który mamy będą później dziękować), jednak istnieje możliwość wcześniejszego powrotu do pracy, ale dopiero po upływie czternastu tygodni z wyżej wymienionych dwudziestu, a ostatnie sześć tygodni wykorzysta tata.
Po upłynięciu okresu macierzyńskiego jest możliwość skorzystania z urlopu rodzicielskiego trwającego trzydzieści dwa tygodnie, może go wykorzystać zarówno mama jak i tata dziecka.
Jeżeli chodzi o płatność takich urlopów, to tak jak już było wcześniej powiedziane, jeżeli mama decyduje się tylko na urlop macierzyński dwadzieścia tygodni ma go płatnego sto procent. Natomiast jeżeli od razu zdeklaruje się na korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wtedy ma płacone osiemdziesiąt procent. Jest też taka możliwość skorzystać z dwudziestu tygodni urlopu mieć go płatnego sto procent i jeżeli kobieta zdecyduje się jednak skorzystać z urlopu rodzicielskiego wtedy ma go płatnego sześćdziesiąt procent.
Mam nadzieję, że wam trochę przybliżyłam przepisy związane z przyjściem na świat maleństwa i z opcją skorzystania z urlopów. W razie niejasności zapraszam do mnie.

http://www.przedsiebiorczapani.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here