Wanna zabudowana czy wolnostojąca – jaką wannę wybrać?

Oferta producentów urządzeń sanitarnych jest tak szeroka, że mamy wiele możliwości aranżacji modnej czy stylowej łazienki. Czeka nas wybór wanny, pralki czy płytek, ale zanim przygotujemy wstępny projekt, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Projektując łazienkę, prędzej czy później staniesz przed dylematem – wanna czy kabina prysznicowa. A jeśli wanna, to jaka – wolnostojąca czy jednak do zabudowy? W wyborze pomoże nam m.in. metraż pomieszczenia. Wystrój łazienki musi zgadzać się przede wszystkim w naszym gustem i poczuciem stylu, ale też z aktualnymi trendami.

Mimo że prysznic oznacza wygodę i oszczędności, wanna wraca do łask w wielkim stylu, bo pozwala na regenerację i odzyskanie sił po męczącym lub mroźnym dniu. Oba rodzaje wanien mają swoje wady i zalety – zarówno wanny wolnostojące, jak i do zabudowy. Wcześniej określ jednak wymiary pomieszczenia, pojemność wanny, kształt, materiał itd.

Wanna wolnostojąca czy zabudowana?

Wanna musi pasować do stylu łazienki, ale na wybór odpowiedniego modelu wpływa także nasz budżet oraz wielkość pomieszczenia. Zarówno wanny wolnostojące, jak i zabudowane mają swoich miłośników – pierwsze mogą być efektywnym i gustownym elementem pomieszczenia, a zabudowane będą jakby ukryte.

Obecnie wybór modeli jest ogromny – modne są stylizowane wanny idealne do łazienek w klasycznym stylu, ale także minimalistyczne modele do designerskich i nowoczesnych wnętrz. Wolisz modele tradycyjne, delikatne, w stylu retro, okrągłe, prostokątne, żeliwne, akrylowe, z drewna, a może z marmuru? Kształt wanny powinien nawiązywać do pozostałych elementów, np. umywalki, aby nie zaburzyć harmonii. Popularne są też modele z prysznicem i hydromasażem, jeśli zależy nam na dodatkowych funkcjonalnościach wanny.

Wanna wolnostojąca – do jakich wnętrz?

Jeśli chcesz, aby wanna przyciągała uwagę, wybierz wolnostojącą – to niezwykle efektowny i elegancki element łazienki. Ma w sobie klasę, ale pasuje przede wszystkim do dużych pomieszczeń i salonów kąpielowych, gdyż warto ją wyeksponować. Trzeba jednak mieć świadomość, że ceny tych wanien są wyższe niż modeli do zabudowy. Warto też dobrać odpowiednie oświetlenie, aby dodatkowo podkreślić piękno wyjątkowej wanny.

Poza tym trzeba dobrać do niej także odpowiednią armaturę.  Warto mieć też świadomość, że wybierając wannę wolnostojącą, tracimy miejsce na przechowywanie różnych drobiazgów (jak np. środki czystości), a za to zyskujemy dodatkowy metraż do sprzątania.

Wanna do zabudowy – kiedy warto?

Jeśli nasza łazienka nie jest dużym pomieszczeniem albo wyróżniamy w niej wnękę, warto wybrać wannę do zabudowy. Można dzięki niej stworzyć naprawdę ciekawe aranżacje – zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Poza tym na rynku jest wiele modeli, nie tylko prostokątne, ale także symetryczne, trójkątne (asymetryczne), nietypowe itd.

Co więcej, urządzenia do zabudowy oferują więcej możliwości i pozwalają na sprytne rozwiązania. Obudowę można zaprojektować w zgodzie ze stylem całego wnętrza, a dodatkowo zaprojektować też blat czy półki, np. na kosmetyki. Można też zdecydować się na wybraną gotową obudowę – to stosunkowo wytrzymałe i wodoodporne panele, np. z popularnego MDF-u. Poza tym są niezwykle szybkie w montażu, co dla wielu stanowi dodatkową zaletę.

Wszelkie schowki z pewnością się przydadzą, aby ukryć to, czego nie chcemy eksponować na pierwszym planie – jak np. środki czystości. Poza tym do wanny do zabudowy nie musimy kupować specjalnej armatury, gdyż można bez problemu znaleźć do niej odpowiednie baterie i panele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here